Doktor honoris causa KUL prof. Chantal Delsol: Prawda jest uniwersalna

2024-10-21 12:45
 Prof. Chantal Delsol została uhonorowana tytułem Doctora Honoris Causa KUL.
Autor: KUL Prof. Chantal Delsol została uhonorowana tytułem Doctora Honoris Causa KUL.

Wybitna francuska prof. filozofii Chantal Delsol otrzymała tytuł doktora honoris causa KUL. Filozofka była gościem VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej oraz inauguracji nowego roku akademickiego na KUL.

- Pani profesor otrzymuje to najważniejsze wyróżnienie w świecie akademickim za wierną służbę prawdzie. Ludzie służący prawdzie mają być światłem w naszej społeczności, pomagającym nam wybierać słuszną drogę i iść nią zwłaszcza wtedy, gdy staje się ona wąska i wymagającą podjęcia niekiedy ostatecznego ryzyka. Takim ludziom powinniśmy okazywać szczególną wdzięczność za tę moc odwagi i tak naprawdę pragnąć daru ich przyjaźni – powiedział podczas uroczystości nadania tytułu wybitnej filozofce rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, cytując słowa Jana Pawła II.

Uchwała Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 23 maja 2024 roku w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa KUL profesor Chantal Delsol jest wyrazem szacunku  i uznania dla pani profesor jako wybitnej humanistki upominającej się w swoich pismach filozoficznych i literackich o godność osoby ludzkiej i prawdę w postnowoczesnym świecie.

- Jej odważne myślenie uczy nas pielęgnowania tego co w naszej ludzkiej kondycji najbardziej kruche i zamazywane, a zarazem najbardziej wartościowe i istotne: Bożego obrazu, fundamentu naszego osobowego bytu – powiedziała w laudacji na cześć laureatki prof. Agnieszka Kijewska z Instytutu Filozofii KUL.

Chantal Delsol urodziła się 16 kwietnia 1947 roku w rodzinie tradycyjnie katolickiej, inteligenckiej, o poglądach konserwatywnych. Jako przekonana antykomunistka żywiła podziw dla dysydentów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy jej zdaniem jako jedyni przejrzeli istotę mistyfikacji przedstawiającej rzeczywistość w kategoriach walki między dobrem a złem, aniołami i demonami.

- Te zainteresowania problematyką Europy Środkowo-Wschodniej w sposób szczególny zaowocowały naukowymi relacjami, które łączyły profesor Delsol z Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej i jej założycielem i wieloletnim dyrektorem, profesorem Jerzym Kłoczowskim – dodała prof. A. Kijewska, przypominając że laureatka aktywnie brała udział w Kongresach Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Chantal Delsol podczas uroczystości wygłosiła wykład „Misja i osoba świadka”, związany z jej ostatnią książką na temat chrześcijaństwa „Koniec świata chrześcijańskiego. Inwersja normatywna i nowa era”.

- Chrześcijańskim powołaniem jest misja. Staniecie się rybakami ludzi, a więc jest to powołanie, które musi wszędzie być szerzone i musi być głoszone, bo tak jak wiecie, Ewangelia to znaczy dobra nowina. Misja polega na tym, żeby świadczyć aż po krańce ziemi. Przesłanie chrześcijańskie jest postrzegane jako prawda. Prawda uniwersalna.  To oznacza, że to, co powiedziałam tutaj, jest tym samym, co powiedziałabym na Kamczatce albo w Patagonii. To nie jest mit. Są jakieś mity, ale różne mity dla mieszkańców Sparty, dla mieszkańców Rzymu są mity, ale nieprawda, prawda nie jest mitem – podkreśliła prof. Chantal Delsol.

Źródło: KUL/ Monika Stojowska