Genetyczny bliźniak szansą za życie [AUDIO]

2025-04-10 11:54
Stefan Osztreicher,ambasador DKMS, opowiedział o swojej walce z białaczką.
Autor: Małgorzata Oroń Stefan Osztreicher,ambasador DKMS, opowiedział o swojej walce z białaczką.

W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi. Często jedyną szansą dla tych pacjentów jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Można im w tym pomóc, ponieważ właśnie trwa Wielki Finał akcji Fundacji DKMS – Helper’s Generation na KUL. Od poniedziałku już 50 osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców.

Katolicki Uniwersytet Lubelski kolejny raz włącza się w akcję i zaprasza wszystkich chętnych do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Od 7 do 11 kwietnia na uczelni można spotkać wolontariuszy DKMS, którzy przeprowadzą chętnych przez proces rejestracji. Szansę na zostanie potencjalnym dawcą ma każda zdrowa osoba w wieku 18-55 lat. Pierwszy krok rejestracji jest krótki i łatwy.

- Polega na pobraniu wymaz wewnętrznej strony policzka. Najpierw przeprowadzamy wywiad. Zadajemy podstawowe pytania dotyczące zdrowia, które weryfikują czy ktoś może zostać dawcą czy nie. Sprawdzamy listę chorób, jeśli ktoś posiada jakieś choroby i na tej podstawie możemy stwierdzić, czy ktoś może zarejestrować się do potencjalnej bazy dawców szpiku - mówi Ewa Kwiatkowska, liderka Helper’s Generation.

Po tym pozostaje tylko czekać na telefon, że znaleziono bliźniaka genetycznego potrzebującego pomocy.

- Najpierw dawca dostaje telefon, że znalazł się jego bliźniak genetyczny, który potrzebuje szpiku. Dawca jest zaproszony na badania: EKG, badania krwi i tak dalej. Na tej podstawie jest weryfikowane czy może zostać faktycznym dawcą. Jak znaleźć tego bliźniaka? to antygeny HLA muszą być przebadane i na ich podstawie jest weryfikowane, czy są zgodne antygeny i dawcy oraz potencjalnego biorcy. Jeśli tak, no to ta osoba może zostać dawcą – dodaje Kwiatkowska.

Wolontariuszka dodaje, że czasem dawcą zostaje najbliższy członek rodziny, najczęściej rodzeństwo. Niestety nie każdy ma takie szczęście. Zdarza się, że bliźniak odnajdzie się dopiero na drugim końcu świata. Gdy jednak telefon od fundacji zadzwoni, potencjalny dawca jest kierowany na badania medyczne. Jeśli nie ma przeciwwskazań do podjęcia procedury, następuje pobranie szpiku. W społecznej świadomości utarło się wiele fałszywych informacji dotyczących dawstwa, a najczęstszym mitem jest to, że szpik pobierany jest z kręgosłupa za pomocą ogromnej igły.

Gościem specjalnym trzeciego dnia akcji był Stefan Osztreicher, uczestnik reality show „Love Never Lies” i ambasador DKMS, który opowiedział o swojej walce z białaczką.

- Zrobiłem się strasznie blady na twarzy, bardzo osłabiony, miałem zawroty głowy. Ale objawami najbardziej rzucającymi się w oczy były afty i ropnie, które robiły mi się na podniebieniu. Na początku był szok. Nie miałem nikogo bliskiego, który chorowałby na tak poważną chorobę, więc nie wiedziałem „z czym to się je”. Później odpalił mi się taki instynkt, że jest akcja, jest reakcja. Dzięki temu, że długo byłem sportowcem, to po prostu odezwała się we mnie wola walki – opowiadał Stefan i dodał, że zgłosił się do lekarza, który stwierdził anginę i zalecił antybiotyk. Leczenie nie przyniosło poprawy, a wręcz przeciwnie. Gdy stan pacjenta był ciężki, trafił do szpitala i dopiero tam otrzymał diagnozę. Stefan podjął leczenie białaczki. Okazało się, że jest szczęściarzem znajdującym się w gronie około 20% chorych, którzy znaleźli dawcę wśród członków rodziny.

Dzięki temu wygrał walkę i teraz za pomocą swoich mediów społecznościowych i w ramach współpracy z fundacją DKMS zachęca wszystkich do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców. Okazja na rejestrację będzie jeszcze do końca tygodnia. Wystarczy przyjść: 10-11 kwietnia w godz. 9-16 - Hala Sportowa KUL 10-11 kwietnia w godz. 10-16 - Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL

O trwającej akcji oraz możliwości zarejestrowania się jako dawca szpiku kostnego MAŁgorzata Oroń rozmawiała z Ewą Kwiatkowską z Helper's Generation. POSŁUCHAJ1

E. Kwiatkowska: "DKMS poszukuje dawców szpiku kostnego"
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected