Jak uwolnić rolnika od biurokracji i papierologii? [AUDIO]

2025-03-07 13:56
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Zamiast tracić czas w urzędach i na zbędnym wypełnianiu druków, chcą skupić się na prowadzeniu gospodarstw i produkcji żywności. Rolnicy chcą deregulacji w prowadzeniu swojej działalności.

- Do tej pory skupialiśmy się na tym co nas otacza z zewnątrz, czyli umowa z Mercosur i Ukraina. Teraz czas zająć się własnym podwórkiem - mówi Mariusz Augustyniak, rolnik z Lubelszczyzny. - Uważamy, że w tej chwili ważnym jest, żeby ułatwić sobie przede wszystkim funkcjonowanie tutaj na własnym podwórku. Robimy to po to, żebyśmy my jako producenci mogli się skupić przede wszystkim na tym, co jest w naszym przypadku najważniejsze, czyli na produkowaniu zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nie chodzi o  spędzanie wielu godzin w urzędach, które po prostu są i męczące, i niepotrzebne. Z jednej strony męczące dla nas jako petentów, z drugiej śmiem twierdzić, że część pracy też należy zdjąć z barków pracowników administracji, gdyż pewne przepisy są stworzone sztucznie tylko po to, aby je procedować. Dlatego wychodzimy z kilkoma propozycjami. Dalej liczymy na to, że wszyscy zarówno z Lubelszczyzny, jak i dalej z kraju, którzy są zainteresowani współpracą i realną pomocą dla rozwiązania tych problemów włączą się w tą akcję - uważa.

- Ruszamy z akcją w województwie lubelskim ale czekamy na propozycje deregulacji od rolników z całego kraju. W tym celu uruchamiamy adres mailowy "deregulacje.rolnicy@gmail.com" - mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Hetman. - Ta deregulacja powinna dotyczyć także prowadzenia działalności rolniczej. Ona w wielu przypadkach nie różni się zbytnio od prowadzenia działalności gospodarczej. W jednym i drugim obszarze rolnicy natrafiają na zbytnią biurokratyzację, na tą całą buchalterię związaną z dokumentami, z absurdami. Prowadzą one do dużej frustracji i niezrozumienia przez rolników, dlaczego muszą się stosować do takich a nie innych zasad bądź takich bądź innych przepisów. Dlatego chcieliśmy zaproponować, aby uruchomić akcję rozpoczętą tu w województwie lubelskim. Zaczynamy ją, ale mam nadzieję, że włączą się w to także organizacje, związki rolnicze i rolnicy z całej Polski, aby zgłaszać na mail propozycje deregulacyjne dotyczące prowadzenia działalności rolniczej. Mam nadzieję, że takich zgłoszeń będziemy mieli wiele. Będziemy mogli je wyselekcjonować tutaj wspólnie, a następnie przekażemy je do zespołu, który powołał pan prezes Rafał Brzoska. Postulaty będziemy też przekazywać do pełnomocnika Ministra Rozwoju i Technologii, aby właśnie w tych dwóch miejscach mogła się odbyć już ta ostateczna praca i ocena propozycji tych postulatów deregulacyjnych w zakresie prowadzenia działalności rolniczej - podkreśla europoseł.

- Musimy przypomnieć szczególną rolę przepisów, które dotyczą rolników w kraju - zaznacza Jarosław Miściur Prezes Zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia Rolniczego: - Musimy bardzo zwrócić szczególną rolę na temat przepisów, które dotyczą nas tutaj rolników funkcjonujących bezpośrednio w kraju. My musimy pomóc stworzyć bardzo komfortowy, wygodny system administracyjnoprawny, żeby rolnicy mogli poruszać się swobodnie między swoją produkcją, a wymogami czy też przepisami, które muszą spełnić. Zapewni to w obecnej sytuacji pewien bardzo istotny aspekt, że polski rolnik poprzez to, że będzie mógł łatwiej, prościej i bardziej przejrzyście uczestniczyć w tych przepisach, da mu to możliwość dużo większych warunków, bardziej komfortowych do produkcji,. Dzięki temu staniemy się bardziej konkurencyjni na tym rynku rolniczym. Bardzo tutaj zachęcam wszystkie organizacje do przesyłania swoich uwag, swoich pomysłów, gdzie będziemy mogli dzięki temu bardzo fajnie skorzystać z tej cennej wiedzy, z problemów i przekazać to dalej - zachęca.

Jak dodaje Miściur: - Pomysły od rolników będą zbierane także podczas spotkań otwartych z rolnikami. Pierwsze z nich odbędzie się na Lubelszczyźnie 17 marca.

Rolnicy mogą złaszać propozycje deregulacji. Posłuchaj:
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected