Jak wrócić do biegania po zimie? [AUDIO]

2025-03-06 13:12
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Ci, którzy buty do biegania schowali kilka miesięcy temu do szafy mogą być zachęceni przez aktualną pogodę, do tego, by wrócić do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie należy odpowiednio się przygotować. Jak to robić z głową, by nie złapać kontuzji i sprawić by wysiłek pod chmurką przynosił same korzyści? Niezależnie czy będzie to trenowanie przed zawodami, które od wiosny do jesieni wypełniają sportowe kalendarze czy mowa o amatorskim truchtaniu – nie należy „rzucać się na głęboką wodę”. Do biegania konieczny jest odpowiedni strój, dostosowany do pogody. Ta w marcu, nawet z dnia na dzień, lubi płatać figla. Musimy więc być gotowi na kilkanaście stopni w cieniu oraz słonce, jak i na temperaturę w okolicach zera i opady. Przełom zimy i wiosny to również czas różnego rodzaju infekcji. Jak radzi trener lekkiej atletyki i organizator zawodów biegowych, Piotr Kitliński: - Biegamy tylko gdy jesteśmy zdrowi. Odłóżmy treningi na później jeśli danego dnia nie czujemy się najlepiej lub niedawno chorowaliśmy.Biegamy tylko wtedy, gdy jesteśmy zdrowi. Odłóżmy treningi na później, jeśli danego dnia nie czujemy się najlepiej lub niedawno chorowaliśmy. Musimy najpierw sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi, czy mamy możliwości właśnie dobiegania na zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Jeśli nie męczy nas katar, kaszel czy inna dolegliwość, możemy zakładać sportowe buty i ruszamy. Na początek jednak obowiązkowa rozgrzewka. Poszczególne partie mięśni muszą przypomnieć sobie pracę podczas szybszego pokonywania kolejnych Formę na zawody lub po prostu kondycję, jeśli biegamy amatorsko, budujemy etapami znaną w różnych dyscyplinach metodą małych kroków. - Możemy to rozłożyć na różne takie mezocykle, które właśnie są u biegaczy, kiedy na początku robimy coraz większy kilometraż, później zrobimy coraz mniejszy kilometraż, ale coraz szybciej, a następnie w ostatniej fazie najczęściej robimy już takie krótsze odcinki, które są biegane w prędkościach, które chcemy osiągać na dystansie, czy to właśnie 10 km, czy później pięciu - radzi Piotr Kitliński.A takie przygotowanie pomoże nam w budowaniu formy. Może pojawić się też szansa na pobicie własnego rekordu życiowego. - Więc właśnie to się idealnie sprawdza, żeby właśnie stopniowo budować tą bazę do miłego, sympatycznego biegania, a przy okazji można pobić też i rekordy życiowe - radzi trener lekkoatletyczny. A zanim pojawią się satysfakcjonujące nas rezultaty sportowe, mogą przydarzyć się gorsze wyniki. Tym nie warto się jednak zrażać, bo istotna jest systematyczność. 

Dodajmy, że niezależnie przy jakiej pogodzie biegamy, pamiętajmy o nawadnianiu. Butelkę wody warto zawsze mieć pod ręką.

Jak wrócić do biegania po zimie? Posłuchaj:
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected