"Jest częścią Wieczernika." W Wielki Czwartek zosatnie odprawiona Msza Krzyżma [AUDIO]

Zostanie odprawiona przed południem w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem arcybiskupa. Jest wyrazem jedności i okazją do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich.
- Ta liturgia jest jak gdyby częścią Wieczernika, kiedy Pan Jezus gromadził swoich apostołów, ustanawiał Eucharystię i kapłaństwo - mówi biskup senior archidiecezji lubelskiej, Mieczysław Cisło. - Liturgia Mszy krzyżma jest owocem męki śmierci Pana Jezusa, z której rodzą się sakramenty święte. I ta liturgia koncentruje się wokół kapłaństwa, chrztu świętego i bierzmowania. Dlatego, że są święcone oleje, ale także i sakramentu chorych. Są wtedy konsekrowane trzy oleje. Jest również odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które każdy ksiądz składa w dniu święceń. Dlatego ta liturgia właśnie jest jak gdyby częścią Wieczernika, kiedy Pan Jezus gromadził swoich apostołów, kiedy ustanawiał Eucharystię i stanowił kapłaństwo. Właśnie z tego oleju świętego, tego Krzyżma też rodzi się kapłaństwo. Kandydaci do kapłaństwa w czasie święceń są namaszczani krzyżmem świętym. To krzyżmo jest używane do chrztu świętego, do bierzmowania i do kapłaństwa wszystkich stopni, bo kapłaństwa też prezbiteratu i biskupstwa. To jest właśnie treść tej liturgii przedpołudniowej - dodaje.
- Wieczorem jest pamiątka ustanowienia Eucharystii kapłaństwa, ale jak gdyby całego Kościoła. Kapłaństwo dotyczy nie tylko kapłaństwa sakramentalnego, ale również kapłaństwa chrzcielnego. Każdy ochrzczony uczestniczy w kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Tak samo ci, którzy są namaszczeni później w prezbiteracie i biskupstwie, uczestniczą w kapłaństwie Jezusa Chrystusa na nowy sposób dla kapłaństwa tego powszechnego - wyjaśnia biskup senior Mieczysław Cisło.
Msza Krzyżma w naszej diecezji zostanie odprawiona w Wielki Czwartek 17 kwietnia o godzinie 10 pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona również w archikatedrze o godzinie 18.