Kultura Cyfrowa – działania Archidiecezji Lubelskiej oraz Stowarzyszenia Anthill
Można wirtualne zwiedzić niedostępne miejsca i poznać najcenniejsze zbiory Archidiecezji Lubelskiej. Projekty digitalizacji kościelnych zabytków umożliwiają zajrzeć między innymi do Seminarium Duchownego w Lublinie.
Lublin. Seminarium Duchowne – przestrzeń nieznana to działanie Stowarzyszenia Anthill, które ma na celu upowszechnienie dziedzictwa kulturowego jakim dysponuje Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie.
W ramach działania zrealizowano digitalizację zabytków (przy wykorzystaniu panoram sferycznych) znajdujących się wewnątrz Metropolitalnego Seminarium Duchownego wraz z mieszczącą się w nim kaplicą Grekokatolicką. Drugą częścią działań było wykonanie gigapanoramy (wirtualnego spaceru) po tych obiektach.
- Dzięki takim działaniom możemy rozpowszechnić zabytkowe, a niekoniecznie dostępne dla każdego odbiorcy zabytkowe wnętrza Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Cyfryzacja obiektów zwiększa również dostępność dla osób niepełnosprawnych, pozwalając za pomocą komputera, przenieść się w wirtualny świat zabytków – w tym wypadku – przejść po wnętrzach Seminarium – mówi Bartosz Niewiadomski, prezes Stowarzyszenia Anthill.
W ramach projektu wykonaliśmy digitalizację oraz gigapanoramy ikonostasu Jerzego Nowosielskiego – gdzie znajduje się również szczegółowy opis dzieła. Dodatkowo, zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Seminarium – zarówno w środku jak i na zewnątrz oraz obejrzenia panoram lotniczych - dodaje Bartosz Niewiadomski.
Wirtualne zwiedzanie Seminarium Duchownego dostępne jest pod adresem: koscioly.diecezja.lublin.pl
Archidiecezja Lubelska realizuje już czwarty etap kwerendy "białych kart zabytków" wraz z ich odwzorowaniem cyfrowym oraz digitalizacją najcenniejszych zabytków ruchomych (obrazów, kielichów, ornatów, rzeźb, ikon itp.) należących do kościołów Archidiecezji Lubelskiej.
- Weryfikacja aktualnego zasobu i stanu zabytków jest wręcz konieczna, żeby stworzyć cyfrową bazę zabytków, którą udostępniamy w Internecie. Stworzenie bazy zdigitalizowanych zabytków, umożliwi ich ponowne wykorzystanie, zarówno do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych jak również do naukowych. Dzięki działaniom, najbardziej zniszczone zabytki trafią do renowacji – mówi ksiądz Jakub Olech z Archidiecezji Lubelskiej.
Poprzednie etapy powyższego zadania udowodniły, jak ważną rolę spełnia kwerenda i digitalizacja zabytków Archidiecezji Lubelskiej. W wyniku prac odkryto ponad 300 nieujętych w żadnym spisie zabytków min. porcelany huculskiej, ikon, kutych krzyży nagrobnych czy obrazów Nikifora. W ramach zadania - w pierwszym roku zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych 400 zabytków ( w 13-u kościołach), w drugim roku – 400 zabytków (w 13-u kościołach), a w trzecim - 441 - również w 13-u kościołach.
Szczegóły są na stronie: diecezja.iteeprojekt.pl
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.