Lublin - cmentarz przy ul. Lipowej perłą zabytkową Polski

2022-10-31 13:40
Lublin - cmentarz przy ul. Lipowej perłą zabytkową Polski
Autor: Urząd Miasta Lublin

Wyróżnia go wielowyznaniowy charakter i zróżnicowana stylistyka nagrobnych rzeźb. Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie przyciąga uwagę.

Lubelski cmentarz, to najstarsza nekropolia miasta i druga w kraju, zaraz po Powązkach. Choć czasem spada na trzecią lokatę, co wynika z różnych interpretacji.

- Biorąc pod uwagę erygowanie cmentarza, to lubelska nekropolia jest drugą w kraju w kontekście powstania. Jeśli będziemy brać pod uwagę czas pochówku, to przed lubelskim będzie krakowski cmentarz - wyjaśnia Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

Lubelski cmentarz powstał jeszcze w XVIII wieku. Został erygowany w 1794 roku. Z kolei cmentarz w Krakowie powstał na początku XIX wieku.

- Rzecz w tym, że zaraz po powstaniu krakowskiej nekropolii zaczęły odbywać się tam pochówki. Lubelski cmentarz czekał na to bardzo długo - mówi Santarek.

Jak podkreśla - ówczesna niechęć do chowania zmarłych przy dzisiejszej ulicy Lipowej wynikała z kilku powodów.

- Po pierwsze cmentarz znajdował się wówczas poza miastem, a dla ówczesnych mieszkańców było to tak, jakby byli marginalizowani. Po drugie - tradycja. Mówiła o tym, żeby od kościoła nieść na ramionach otwartą trumnę ze zmarłym. Odległość z miasta na to nie pozwalała - dodaje nasz rozmówca.

Pierwsze pochówki na lubelskim cmentarzu nastąpiły dopiero w 1810 roku. Potem systematycznie dochodziły następne.

- Jako pierwsi zdecydowali się na to wolnomularze. Zaraz potem cmentarz zaczął się zapełniać - wyjaśnia Stanisław Santarek.

Obecnie cmentarz przy ul. Lipowej, to jeden z najcenniejszych zabytków. Nazywany jest też "galerią sztuki pod gołym niebem".