Lublin - Koncert Wielkanocny Miłosierdzie [AUDIO]

W Lublinie trwają "Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim". Najbliższy z koncertów w zabytkowej świątyni przy ulicy Narutowicza będzie związany z postacią świętej siostry Faustyny Kowalskiej. Wystąpi Zespół Męski Gregorianum.
"Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od 2013 roku.
Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych.
Charakter zabytkowego wnętrza Kościoła Pobrygidkowskiego pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.
Bardzo dobra akustyka Kościoła Pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwala na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny. Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.
Koncert Wielkanocny Miłosierdzie odbędzie się 27 kwietnia. Początek koncertu o godzinie 18.45.
Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, Lublin ul. Gabriela Narutowicza 6.
Wstęp jest wolny.
Patronem medialnym koncertu jest Radio Plus Lublin.
Wykonawcy: Zespół Męski Gregorianum, Berenika Jozajtis – dyrygent
W programie: muzyka polskiego renesansu, fragmenty Dzienniczka św. s. Faustyny
W repertuarze koncertu znajdą się utwory wykonywane przez Zespół Męski Gregorianum. Utwory muzyczne będą tłem do zaprezentowania wybranych fragmentów z Dzienniczka św. Faustyny w wykonaniu narratora, aktora. Koncert ma na celu organizację wieczoru słowno-muzycznego poświęconego postaci św. Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia, którą Jan Paweł II nazwał darem Boga dla naszych czasów.
Zespół Męski Gregorianum istnieje od 2005 roku i od początku działa pod kierunkiem Bereniki Jozajtis .Zespół specjalizuje się w muzyce renesansu, choć nie stroni też od wycieczek średniowiecznych (chorał gregoriański, Guillaume de Machaut), czy barokowych (Marcin Mielczewski, Antonio Lotti). Obecny skład to sześciu śpiewaków. Ich przebogate doświadczenia sceniczne, a w niektórych przypadkach też pedagogiczne, wiedza muzykologiczna a nade wszystko entuzjazm i pasja pod mądrym kierownictwem przynoszą czasem niespodziewane rezultaty muzyczne.
Gregorianum ma w swym dorobku pięć płyt – O magnum mysterium (2011) poświęconą twórczości mistrzów hiszpańskiej polifonii, trzy albumy z repertuarem krakowskiej Kapeli Rorantystów – Maginificat anima mea Dominum (2013), Omnes sancti Dei (2014) i Virgini Mariae laudes (2016), a także Memento homo (2023) z szesnastowieczną angielską muzyką wielkopostną.
Berenika Jozajtis jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna w klasie prof. Henryka Wojnarowskiego. Jeszcze w czasie studiów, w 1994 roku powołała do życia działający do dziś Chór Chłopięcy Gregorianum. Aktualnie prowadzi także Zespół Młodzieżowy i Zespół Męski o tej samej nazwie. Wszystkie trzy zespoły pod jej batutą koncertują i odnoszą sukcesy na konkursach i festiwalach w całym kraju. W przeszłości Berenika Jozajtis pracowała także z zespołem Gawęda oraz Towarzystwem Pieśni Dawnej Pośrodku Żywota. Dyrygentka działa także aktywnie na rzecz rozwoju amatorskiego i profesjonalnego życia chóralnego – w latach 2011–2024 roku zasiadała w kapitule funduszu „Śpiewaj!”, którego celem było wspieranie amatorskich zespołów w drodze do poprawiania umiejętności wokalnych i scenicznych, piastuje też funkcję dyrektora artystycznego warszawskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.