Lublin - krzyże pielgrzyma i finał pielgrzymki na Jasną Górę

Mają przypominać o zbawieniu. Historyczne krzyże pielgrzyma trafiły do lubelskich pątników. Otrzymali je kończąc 45. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Krzyże pielgrzyma mają historyczne znaczenie. Pochodzą z pamiątkowego krzyża, który na Jasną Górę trafił w czasach PRL-u. Ich przekazanie było ostatnim akcentem tegorocznej pielgrzymki.
- Ten krzyż 35 lat temu był niesiony z Lublina na Jasną Górę. Stał na placu, ale po tylu latach wymagał wymiany. W tym roku na zakończenie pielgrzymki ks. abp Stanisław Budzik poświęcił nowy krzyż, a ze starego zrobiliśmy małe krzyże pielgrzyma. Przekazaliśmy je pątnikom, jak relikwie. Na razie wykonaliśmy ich 150. Nadal będziemy je robić i przekazywać wiernym - mówi przewodnik lubelskiej pielgrzymki, ks. Mirosław Ładniak.
Duchowny podsumował też dwunastodniowy szlak lubelskich pątników. Jak dodaje - owoce tej drogi już teraz są widoczne.
- Podczas pielgrzymki padły deklaracje Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, były również deklaracje trzeźwości i wiele indywidualnych postanowień. Po tym widać, że owoce pielgrzymki są wręcz namacalne. Te 320 kilometrów w 12 dni były etapem przemiany, dlatego dziękujemy Bogu za ten czas - dodaje ks. Ładniak.
Tradycyjnie lubelska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę 14 sierpnia. W tym roku szła pod hasłem "Drogowskazy Nowego Człowieka".
- Hasło nawiązywało do Ruchu Oazowego i dziesięciu wskazówek jego założyciela, ks. Franciszka Blachnickiego. Wszystkie konferencje były na nich zbudowane i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że był to dobry kierunek. Poza tym po drodze mieliśmy jeden chrzest, świętowaliśmy jubileusze 25-lecia zawarcia dwóch związków małżeńskich i jeden ślub. Na pielgrzymce ważne są też apele wieczorne. W tym roku również było widać, że dla pątników, to swego rodzaju klamra podsumowująca następny dzień na szlaku i budząca nowe refleksje - dodaje przewodnik pielgrzymki.
Duchowny zapowiada także kontynuację nowej formy pielgrzymowania. Chodzi o model "Ile Możesz".
- To oferta dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą iść w całej pielgrzymce. W tym roku codziennie z Lublina na szlak docierały autobusy z pielgrzymami, którzy mogli wędrować tylko jeden albo dwa dni. Ta forma cieszyła się dużym zainteresowaniem i z pewnością za rok również będzie taka możliwość. Utrzymamy też Fundusz „Idę z Tobą”. To duchowa forma pielgrzymowania dla tych, którzy w ogóle nie mogą wyjść na szlak, ale powierzają pątnikom swoje intencje - dodaje ks. Mirosław Ładniak.
Tegoroczna 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przeszła do historii, wkrótce jednak będzie mieć swój piknikowy akcent.
- W sobotę 26 sierpnia zapraszamy na Piknik Pielgrzymkowo-Oazowy. Odbędzie się w Lublinie na terenie parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Zaczniemy w kościele o 16:30 mszą świętą, po której nastąpi przegląd zespołów pielgrzymkowych. Potem odbędzie się wielki koncert. Około 19:30 na terenach zielonych przy parafii wystąpi Gwiazda Wieczoru. Będzie nią Magda Anioł - wyjaśnia ks. Ładniak.
Piknik będzie też okazją do podziękowania pielgrzymom, którzy w tym roku wyruszyli na szlak.