Lublin - mobilne schrony i miejskie wsparcie medyczne dla Ukrainy [AUDIO]
Mają chronić życie podczas rosyjskich nalotów. Cztery mobilne schrony trafią do ukraińskich Sum. Przekaże je Lublin w ramach wsparcia dla swojego miasta partnerskiego. W rejonie sumskim lubelski ratusz uruchomi też mobilne punkty medyczne.
W sumie Lublin zrealizuje na Ukrainie dwa nowe projekty. Oba otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Programu Polska Pomoc 2024.
- Dwa lubelskie projekty uzyskały dofinansowanie na 2,5 mln zł. W ramach pierwszego z nich powstaną cztery mobilne schrony, które zostaną usytuowane w okolicy najbardziej uczęszczanych przystanków i miejsc publicznych w Sumach. Z kolei drugi projekt dotyczy wsparcia medycznego i psychologicznego dla rejonu sumskiego, w którym przebywa około 140 tysięcy osób. W ramach projektu zaplanowano powołanie mobilnych zespołów medycznych i psychologicznych. Będą składać się z wykwalifikowanego personelu, m.in: lekarzy rodzinnych, kardiologów, endokrynologów, ratowników medycznych i pielęgniarek. Projekt przewiduje także zakup mobilnego laboratorium i mobilnego ambulatorium, które pozwolą na realizację zadania - mówi Anna Czerwonka z ratusza.
Działania Lublina wiążą się ze wsparciem miasta partnerskiego, a Sumy są nim od 2013 roku. Do tego w całym rejonie sumskim nie działa żaden mobilny zespół medyczny.
- Sumy, to ukraińskie miasto położone 30 km od granicy państwowej z Rosją. Znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie sumskim, który graniczy z trzema regionami Federacji Rosyjskiej: Kurskiem, Biełgorodem i Briańskiem. Sytuacja w tej części Ukrainy jest bardzo trudna. Zarówno miasto jak, i cały obwód są celem nieustannych ataków rosyjskich - dodaje Czerwonka.
Pierwszy projekt Miasta Lublin powstaje w partnerstwie z Radą Miasta Sumy. Z kolei drugie zadanie jest realizowane z Miejskim Szpitalem Klinicznym św. Pantelejmona w Sumach.
Anna Opasiak