Lublin - "Monumenty przyrody", czyli nowa miejska ścieżka przyrodnicza
Prowadzi przez dęby, buki, topole, czy kasztanowce. W Lublinie powstała nowa ścieżka przyrodnicza. Nosi nazwę "Monumenty przyrody".
Ścieżka prowadzi szlakiem lubelskich pomników przyrody i obejmuje odcinek od al. Kraśnickiej do Błoni Pod Zamkiem. Wiedzie wzdłuż najcenniejszych drzew w mieście.
- Nowa ścieżka przyrodnicza to trasa pieszo-rowerowa obejmująca 23 pomniki przyrody zlokalizowane pomiędzy al. Kraśnicką i Błoniami pod Zamkiem. Na szlaku znalazły się, m.in. dęby szypułkowe, buki zwyczajne, topole białe i czarne, ale też lipa drobnolistna, miłorząb dwuklapowy, czy szakłak pospolity - mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.
Ścieżka ma przybliżać walory przyrodnicze Lublina, a przy okazji edukować. W tym celu powstało kilka propozycji ułatwiających rozpoznanie pomników przyrody.
- Na początku i na końcu trasy zamontowano tablice edukacyjne, które opisują znajdujące się tam pomnikowe drzewa oraz ich znaczenie dla miejskiego ekosystemu. Na tablicach umieszczono także kod QR, który skieruje osoby niedowidzące i niesłyszące do strony internetowej, gdzie opublikowany jest film z nagraniem lektorskim oraz tłumaczeniem na polski język migowy. W najbliższym czasie przy 9 pomnikach pojawi się również chodnikowe graffiti z nazwą gatunkową objętego ochroną okazu - podkreśla Czerwonka.
W związku z uruchomieniem nowej ścieżki przyrodniczej powstanie jeszcze kilka innych inicjatyw. W tym kontekście Urząd Miasta zapowiada szeroką kampanię edukacyjną.
- W ramach projektu "Monumenty przyrody" powstaje także dedykowana strona internetowa, poświęcona lubelskim pomnikom przyrody. W przygotowaniu są również ulotki informacyjne z mapą i opisem nowej ścieżki przyrodniczej. Ponadto w ramach przedsięwzięcia odbywają się wycieczki edukacyjne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Do udziału w spacerach zostali zaproszeni uczniowie i uczennice klas I-III wybranych lubelskich szkół podstawowych - podkreśla urzędniczka ratusza.
W Lublinie są obecnie 83 pomniki przyrody obejmujące ochroną 258 drzew. Nowa ścieżka przyrodnicza ma na celu przybliżyć przynajmniej ich część.
- Jest to też propozycja łącząca aktywny wypoczynek i edukację ekologiczną. To zresztą nie koniec przyrodniczych nowości. Miłośników lubelskiej przyrody zapraszamy także na spacer do Wąwozu Lipniak, rozciągającego się od al. Kraśnickiej - na wysokości Parku Węglin - do doliny Konopniczanki. Przy ul. Lipniak Miasto zamontowało też specjalną tablicę. Informuje o tym, jak powstawał wąwóz, jak wygląda jego ukształtowanie powierzchni, jaką pełnił funkcję czy jakie gatunki roślin występują na tym obszarze. Na tablicy również znajduje się kod QR, który odsyła do portalu z rozszerzonymi wiadomościami na temat wąwozu - wyjaśnia Anna Czerwonka.
Szczegóły co do projektu są dostępne na miejskiej stronie internetowej: lublin.eu.