Lublin - nowe zasady w SPP od 2024 roku

2023-11-29 12:49
Lublin - SPP i zmiany od 2024
Autor: Urząd Miasta Lublin

Zmiany w lubelskiej Strefie Płatnego Parkowania. Od nowego roku Miasto wprowadzi kompletnie nowy system kontroli. Chodzi o program elektronicznego skanowania tablic rejestracyjnych. Zmienią się też zasady abonamentowe i cennik kar.

Największą zmianą w Strefie Płatnego Parkowania będzie wprowadzenie kontroli elektronicznych. System wykorzysta do tego specjalne samochody.

- Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli sprawdzą, czy kierowca zapłacił za postój. Kamery będą skanować numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP i weryfikować, czy za dany pojazd została wniesiona opłata. Wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej za nieopłacony postój będą wysyłane do kierowców pocztą - wyjaśnia Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

System e-kontroli będzie też gromadzić dane. Pozwoli na wykonanie dokładnej dokumentacji dotyczącej pojazdu, którego kierowca nie zapłacił za parkowanie.

- Poddany kontroli samochód ma nie tylko skanowaną tablicę rejestracyjną. Wykonywana jest też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki czemu dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się kontrolowany samochód. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania, a także mniej błędów i reklamacji - mówi urzędniczka lubelskiego ratusza.

To nie koniec zmian. Wprawdzie po nowym roku w SPP nie będzie wyższych opłat za parkowanie, ale wzrosną kary. Do tego zmniejszy się liczba podstref. Będą działać trzy - A, B i C.

- Zmiany przewidują włączenie podstrefy D do podstrefy C. Zostaną połączone w jedną w związku z identycznymi stawkami, jakie w nich obowiązują. W całej Strefie Płatnego Parkowania wzrosną też kary za przekroczenie opłaconego postoju z 50 do 100 zł i za nieuiszczenie opłaty za parkowanie ze 100 do 200 zł - dodaje Góźdź.

Uchwała Rady Miasta zakłada też inne zmiany. Wprowadza zerową stawkę opłat dla krwiodawców na czas oddawania krwi i większy rygor w przyznawaniu abonamentów.

- Chodzi o otrzymanie abonamentu typu M - dla mieszkańca - i abonamentu typu E - dla pojazdu z napędem hybrydowym. Warunkiem otrzymania abonamentu będzie konieczność potwierdzenia umowy cywilnoprawnej notarialnie. Wprowadzono też ograniczenia, co do liczby wydawania abonamentów dla pojazdów z napędem hybrydowym. Zapis mówi, że abonament E przysługuje na jeden pojazd dla danej osoby. Ostatnią istotną zmianą są dodatkowe uprawnienia przy przyznawaniu abonamentu typu N - dla osoby z niepełnosprawnością. Wprowadzamy możliwość przedstawienia umowy leasingu, umowy kredytowej zawartej z bankiem, czy też umowy użyczenia pojazdu zawartej z pracodawcą dla pojazdu nie stanowiącego własność wnioskodawcy. Taki zapis ma na celu umożliwienie wydania abonamentu osobie z niepełnosprawnością aktywnej zawodowo - dodaje urzędniczka.

W nowym roku ratusz chce też zmienić administratora lubelskiej Strefy Płatnego Parkowania. Operatorem całej SPP ma być MPK Lublin. W tej sprawie trwają jeszcze negocjacje.