Lublin - nowy sklep i działalność socjalna Stowarzyszenia Emaus

Odnawiają podarowane im stare meble i sprzęty, a dochód z ich sprzedaży przeznaczają na swoją działalność. W Lublinie ruszył nowy sklep Stowarzyszenia Emaus. Ma pomóc w utrzymaniu wspólnoty.
Punkt sprzedaży mieści się w Lublinie przy ul. Krężnickiej 202 B. Prowadzą go mieszkańcy wspólnoty Emaus. Ma im pomóc w utrzymaniu jej członków i miejsc ich zamieszkania.
- Sklep powstał w ramach przedsiębiorstwa społecznego. Dochód, jaki mamy z jego prowadzenia przeznaczamy na życie wspólnoty. Pokrywa on koszty naszego codziennego funkcjonowania i jest zarazem miejscem pracy dla mieszkańców - mówi prezes Stowarzyszenia Emaus w Lublinie, Zbigniew Drążkowski.
Stowarzyszenie Emaus prowadzi sklep w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego. Ma to określone konsekwencje. Dochód musi iść na cele społeczne.
- My je w całości przeznaczamy na działalność socjalną. Trzeba zaznaczyć, że na co dzień tworzymy wspólnotę ludzi, która znalazła u nas swój dom. Są to osoby często po ciężkich, ekstremalnie trudnych doświadczeniach życiowych, m.in. byli bezdomni, alkoholicy, czy osoby chore intelektualnie. U nas znajdują dom. Mamy 4 mieszkania i w sumie 35 mieszkańców. Funkcjonujemy, jak rodzina, a to oznacza też pewne zasady. Jedną z nich jest praca, którą podejmuje każdy z członków wspólnoty, na miarę swoich możliwości - dodaje Drążkowski.
W ramach przedsiębiorstwa wspólnota Emaus prowadzi już pizzerię, teraz zaprasza do nowego sklepu. Można tam kupować, ale można też tam oddawać określone rzeczy.
- Zbieramy ubrania i buty, do tego meble, sprzęt AGD i RTV, ale też lampy, książki, czy płyty. Sprowadzamy również towar od zaprzyjaźnionych wspólnot z różnych krajów zachodniej Europy, więc wybór jest ogromny. Przedmioty oddajemy do renowacji, a następnie je sprzedajemy. To jest nasza socjalna działalność zarobkowa - mówi Zbigniew Drążkowski.
Podkreśla też, że wspólnota może normalnie funkcjonować dzięki ludziom, którzy wspierają jej pracę. W zasadzie każda sprzedawana rzecz ma swojego nabywcę.
- Po zakupy przyjeżdżają do nas ludzie z całego regionu. To też w jakimś sensie poszerza charakter naszej wspólnoty, bo jedni ludzie dają nam rzeczy na sprzedaż, inni je kupują, a to oznacza, że uczestniczą też w budowaniu naszego domu. Ta działalność zapewnia nam też autonomię. Tak, jak w każdym domu, my też musimy posiadać pieniądze na codzienne wydatki. Pokrywamy z nich koszty energii, gazu, czy telefonów, ale też wyżywienia i środków czystości. Te koszty są duże, ale my nie chcemy żyć z garnuszka pomocy społecznej. Chcemy te pieniądze po prostu zarobić - wyjaśnia Zbigniew Drążkowski.
Nowy sklep wspólnoty Emaus mieści się w Lublinie przy ul. Krężnickiej 202 B. Szczegóły co do jego funkcjonowania są na Facebooku Stowarzyszenia.