Lublin: Ola, Zuzanna i Mikołaj – trojaczki urodziły się w 28. tygodniu ciąży

2023-05-01 8:44

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, drugi raz w tym roku, urodziły się trojaczki. Trojaczki przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży. Pierwsza urodziła się Oliwia, po niej Zuzanna, a na koniec Mikołaj.

Ola, Zuzanna i Mikołaj - to drugie już trojaczki, jakie urodziły się w tym roku w Lublinie. Trojaczki przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży. To pierwsze dzieci małżeństwa.

Oliwia ważyła 1130 gramów, Zuzia – 1000 gramów, Mikołaj – 1080 gramów – mówi dr n. med. Eulalia Majewska kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie.

Szczęśliwymi rodzicami są państwo Monika i Paweł z powiatu lubelskiego. To pierwsze dzieci małżeństwa.

O tym, że ciąża jest trojacza, dowiedzieliśmy się podczas drugiego badania USG. To było w październiku ubiegłego roku. Na pierwszym badaniu była mowa o jednym pęcherzyku ciążowym, czyli jednym dziecku. Dziadkowie czekali na wnuki, a pradziadkowie – ze względu na swój wiek, nawet nie przypuszczali, że doczekają prawnucząt. I to jeszcze trójki na raz - mówi mama Oliwi, Zuzanny i Mikołaja.

Trojaczki przyszły na świat 24 marca br. Będą jeszcze przybywać pod opieką specjalistów w szpitalu.

Wiadomość, że to są trojaczki, to był dla nas szok. Ale jednocześnie dzień, w którym dowiedzieliśmy się, że będziemy rodzicami trójki dzieci był dla nas najszczęśliwszy w życiu. W domu wszystko jest już gotowe na ich przywitanie – wspomina tata dzieci, Pan Paweł.

Rodzeństwo jest pod najlepszą opieką, ponieważ zarówno Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii, w którym przyszły na świat, jak i Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie, gdzie obecnie przebywają, są ośrodkami klinicznymi o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności w opiece nad matką i dzieckiem.

Żeby można było zabrać dzieci do domu muszą ważyć co najmniej 2 kilogramy. Powinny zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy, ale też przeciwko innym chorobom. Trojaki zbliżają się już do tych terminów, bo kalendarz szczepień rozpoczyna się w 6. tygodniu życia. Poza tym dzieci muszą zacząć jeść samodzielnie przez smoczek lub z piersi. Obecnie są bowiem karmione przez zgłębnik – pokarm trafia prosto do żołądka. Odruch ssania, skoordynowanie ssania, połykania i oddychania, to jest proces, który wymaga dojrzewania układu nerwowego. Do tego więc muszą jeszcze dojrzeć i tego wszystkiego się nauczyć. Póki co opanowały samodzielne oddychanie bez wsparcia, choć okresowo potrzebują jeszcze tlenu w inkubatorach – tłumaczy dr n. med. Eulalia Majewska.

To drugi triplet, który przyszedł na świat w SPSK Nr 4 przy wsparciu specjalistów ze szpitala. W styczniu 2023 r. urodziły się także dwie dziewczynki i chłopiec. Rodzice rodzeństwa pochodzą z Ukrainy.

Poród drugich w tym roku trojaków jest znaczący i ważny szczególnie w kontekście niżu demograficznego w Polsce. W związku z funkcjonowaniem od sierpnia 2022 roku poradni dla pacjentek ciąż mnogich w szpitalu wzrosła liczba takich porodów. W 2022 roku w SPSK Nr 4 urodziły się: jedna para trojaczków i 43 pary bliźniąt. W tym roku, do 27 kwietnia na świat w SPSK Nr 4 przyszły 2 rodzeństwa trojaków i 10 par bliźniąt – podkreśla prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska – Gorzelak kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Źródło: SPS4 4/Lublin