Lublin - "Barwy Solidarności", pomoc, nagrody i Gala Wolontariatu

Pokaże wszystkie "Barwy Solidarności". Lublin zaprasza dziś na Galę, do świata kolorów wolontariatu. Będzie połączona z przyznaniem tytułu Wolontariusza Roku Lubelszczyzny.
To ma być wielkie święto. Wieczorem lubelskie Centrum Wolontariatu zaprasza na Galę z racji przypadającego w grudniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
- Odbędzie się pod hasłem: "Barwy Solidarności" i pokaże przykłady długotrwałego zaangażowania. Będziemy też nagradzać inicjatywy godne promowania - mówi główny organizator wydarzenia, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Tegoroczna Gala będzie nawiązywać do świata barw. Za ich pośrednictwem opowie o potrzebie dobra i ludziach zaangażowanych w pomaganie. A tych - jak zauważa duchowny - jest coraz więcej.
- Myślę, że ta polska solidarność bardzo w tym roku ożyła. To wskutek otwartych serc i domów dla przybywających do nas uchodźców z Ukrainy. Podczas Gali powiemy o tej solidarności, a uczestnicy zobaczą kolory przypisane różnym działaniom. Będą też mogli się w nich odnaleźć - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.
Podczas imprezy tradycyjnie zostanie też wręczony tytuł Wolontariusza Roku Lubelszczyzny. Tym razem trafi do osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom - dwóch polskich emerytek i ukraińskiej pielęgniarki.
- Tym wyborem chcemy pokazać, że wolontariat dojrzewa. W pomoc angażuje się bowiem nie tylko młodzież, ale także osoby pracujące i emeryci. Mają niezastąpione doświadczenie działania, co jest bardzo przydatne w wolontariackiej pracy - wyjaśnia nasz rozmówca.
Jak dodaje - w tym roku tytuł Wolontariusza Roku Lubelszczyzny będzie "trójdzielny". Otrzymają go Nela Lel, Bożena Zbrońska i Lidia Szpitun.
- To trzy kobiety, z których dwie są emerytkami. Panie Bożena Zbrońska i Lidia Szpitun, to Polki. Jedna pracowała w Sądzie Okręgowym, a druga w Urzędzie Statystycznym. Od początku wojny angażują się w wolontariat, mają dużo doświadczenia życiowego i potrafią rozwiązywać najtrudniejsze sytuacje. Trzecia z głównych nagrodzonych to Ukrainka, Nela Lel. Do Lublina przyjechała z obwodu chmielnickiego. Jest felczerką. W Lublinie, jako pielęgniarka również wolontariacko pomaga uchodźcom - mówi ks. Puzewicz, który brał udział w naradzie kapituły.
Podczas Gali zostanie też przyznanych kilka wyróżnień. Trafią do osób i firm, które intensywnie włączyły się w pomoc potrzebującym.
- Jedno z wyróżnień trafi do pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które również są otwarte na przyjmowanie naszych sąsiadów z Ukrainy. Poza tym wyróżniamy organizację ekologiczną, za jej zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska - podkreśla duchowny.
Jak zaznacza - w tym roku podczas Gali będą też wyróżnienia specjalne. Po raz pierwszy jedno z nich trafi do pracownika administracji rządowej.
- To wyróżnienie odbierze pani Renata Rojek z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oprócz swoich obowiązków służbowych, w okresie największego napływu uchodźców - wręcz 24 godziny na dobę - była do dyspozycji działań wolontariatu. Dodatkowo będzie też wyróżnienie biznesowe. Otrzyma je Fundacja Grupy Aliplast. Należy do firmy, która w istotny sposób wspomogła za naszym pośrednictwem budowę ukraińskiego szpitala w Drohobyczu - dodaje ks. Mieczysław Puzewicz.
Gala Wolontariatu ma być podziękowaniem za pracę wszystkich wolontariuszy. Impreza jest otwarta, startuje o 18:00 w lubelskim Centrum Kongresowym UP przy ul. Akademickiej. W części artystycznej imprezy wystąpi, m.in. dziecięcy zespół ludowy ukraińskich uchodźców.