Lublin - raport i świadectwa na Dzień Życia Konsekrowanego
To nowe zjawisko. W Kościele rośnie liczba dziewic konsekrowanych.
Widać to w statystykach ogólnopolskich, także w archidiecezji lubelskiej. Dane udostępniła lubelska kuria z racji przypadającego dziś Dnia Życia Konsekrowanego.
Jak mówi rzecznik lubelskiej kurii, ks. Adam Jaszcz - w ostatnim czasie 6 osób otrzymało w archidiecezji dar konsekracji, a już teraz w formacji przygotowującej jest 18 osób. Rośnie też liczba wdów konsekrowanych. Aktualnie na etapie przygotowania jest 10 kobiet.
Dzień Życia Konsekrowanego świętują także zakonnice i zakonnicy, pustelnicy i członkowie instytutów świeckich. W Polsce żyje ponad 30 tysięcy osób konsekrowanych.
Największą grupę stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych. W przypadający dziś Dzień Życia Konsekrowanego pytaliśmy, jak rozumieją swoje powołanie?
Jak mówi jedna z lubelskich zakonnic, kapucynka s. Małgorzata Stankiewicz - to dar niezasłużony. Podkreśla też, jak ważne jest uświadamianie sobie swojego powołania.
- Rzeczywistość zakonna jest piękna, ale przynosi też trudności, a nawet cierpienia. Dają one jednak przekonanie, że to jest ta droga, na którą Pan mnie powołał i na którą odpowiedziałam - mówi s. Małgorzata.
Dzień Życia Konsekrowanego przypada w Kościele 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego. Jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały życie na służbę Bogu i ludziom.
W archikatedrze lubelskiej mszę św. w ich intencji odprawił abp Stanisław Budzik. Lubelski metropolita podziękował osobom konsekrowanym za ich służbę na rzecz Kościoła. W homilii przypomniał papieskie wezwanie do radości. Zaangażowanie na rzez Kościoła daje nam pełnię życia - podkreślił arcybiskup.
Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w Kościele św. Jan Paweł II. Papież ogłosił go w 1997 roku.
W archidiecezji lubelskiej zakonnicy i zakonnice organizują, m.in. opiekę chorych, szkoły, przedszkola i świetlice, a także wyjeżdżają na misje zagraniczne. Część osób ze zgromadzeń zakonnych prowadzi działalność społeczną, naukową i duszpasterską.
Jak dodaje ks. Jaszcz - w samym Lublinie na 45 działających parafii, 6 jest obsługiwanych przez bernardynów, kapucynów, marianów, pallotynów, salezjanów i sercanów. Zakonnicy i zakonnice pracują także w kościołach rektoralnych i prowadzą duszpasterstwa, m.in. dominikanie.