Lublin - rusza kolejna edycja cyklu Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim [AUDIO]

2025-04-01 16:46
Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - plakat koncertu
Autor: mat. organizatora Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - plakat koncertu

W programie występy chórów, muzyka instrumentalna, pieśni patriotyczne i utwory w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. Na niepowtarzalny klimat koncertów od wielu lat wpływa dobór artystów oraz świetna akustyka zabytkowej lubelskiej świątyni, którą Władysława Jagiełło ufundował jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

"Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od 2013 roku.

Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych.

Charakter zabytkowego wnętrza Kościoła Pobrygidkowskiego pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.

Bardzo dobra akustyka Kościoła Pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwala na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny. Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.

Oferta koncertowa skierowana jest do mieszkańców miasta Lublin - seniorów, osób dorosłych, studentów, młodzieży szkolnej; turystów, zaproszonych gości - przedstawicieli instytucji kulturalnych, uczelni itp.; grup społeczności lokalnej miasta w różnym wieku.

Pierwszy z cyklu tegorocznych koncertów nawiązuje do 100-lecia urodzin prof. Andrzeja Nikodemowicza - Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Wystąpią: MĘSKI ZESPÓŁ WOKALNY KAIROS, solista MAREK CHMIEL, dyrygent BORYS SOMERSCHAF.

W programie: A. Nikodemowicz PSAŁTERZ DAWIDÓW J. Kochanowskiego (fragmenty), śpiewy cerkiewne, fragmenty liturgii ormiańskiej, śpiewy hebrajskie.

Koncert Wielkopostny Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS odbędzie się 6 kwietnia. Początek koncertu o godzinie 18.45. Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, ul. Gabriela Narutowicza 6.

 Wstęp jest wolny.

Patronem medialnym koncertu jest Radio Plus Lublin.

Andrzej Nikodemowicz urodził się w 1925 r. we Lwowie, zmarł w 2017 r. w Lublinie. Ukończył studia w Lwowskim Konserwatorium Muzycznym na Wydziale Kompozytorskim i Instrumentalnym (fortepian). Pracował w Konserwatorium jako kierownik gabinetu historii muzyki, a następnie prowadził zajęcia w zakresie kompozycji, teorii muzyki i fortepianu. W 1973 roku został usunięty z pracy za przekonania religijne i niezłomną postawę moralną i utrzymywał się jedynie z prywatnych lekcji gry na fortepianie.

W 1980 roku zamieszkał z rodziną na stałe w Lublinie. Pracował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego. W latach 1982-1992 prowadził chór w Metropolitalnym Seminarium Duchownym. W 1983 r. podjął zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzykologii na Wydziale Teologii KUL.

A. Nikodemowicz był laureatem m.in. Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano go również medalem i dyplomem „Pro Ecclesia et Pontifice” nadanym przez papieża Jana Pawła II. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, a w 2010 r. - Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

We wrześniu 2024 radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2025 w Lublinie Rokiem Andrzeja Nikodemowicza. Ma to związek z setną rocznicą urodzin tego kompozytora, pianisty i pedagoga.

W podjętej uchwale Rada Miasta Lublin zwróciła się jednocześnie do instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Lublina o włączenie się do obchodów Roku Andrzeja Nikodemowicza i upamiętnienia w ten sposób zasłużonego dla polskiej kultury kompozytora. 

„Muzyka Andrzeja Nikodemowicza, wpisana w szeroki kontekst artystycznych dokonań kompozytorów europejskich przełomu XX i XXI wieku, stanowi świadectwo wielkiego talentu i odwagi twórczej. Jego dorobek twórczy obejmuje 140 dzieł na fortepian, orkiestrę, chóralnych. Dużą część stanowią utwory muzyki sakralnej: kantaty, oratoria, suity, psalmy” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Koncert jest odezwą na apel Rady Miasta i wkładem Zespołu KAIROS w obchody Roku prof. Andrzeja Nikodemowicza w Lublinie. W koncercie zabrzmią fragmenty „Psałterza Dawidowa Jana Kochanowskiego” (autorstwa prof. Andrzeja Nikodemowicza) w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS z udziałem solisty barytona – Marka Chmiela.

Męski Zespół Wokalny KAIROS powstał w 1999 roku w Lublinie.

Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od 25 lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji czy Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie i hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. Chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych instrumentów świata, czy też współpraca z zespołami rockowymi oraz jazzowymi.

Zespół występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych scenach — w Filharmonii Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej i Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. KAIROS odbył trasy koncertowe po Niemczech, Francji, Belgii i Ukrainie.

Marek Chmiel – bas, baryton. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Występował na scenie Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatru Polskiego w Poznaniu. Założyciel Studio Piosenki Metro w Białej Podlaskiej, gdzie współpracując z warszawskim Teatrem Studio Buffo prowadzi zajęcia wokalne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Jako solista współpracuje także z Męskim Zespołem Wokalnym "Kairos". W roku 2017 wykonywał partię solową w oratorium Borysa Somerschafa "Carmina Luminosa" co zaowocowało trasą koncertową w Ukrainie.

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected