Lublin - ukraińscy autorzy o książce "Wojna 2022: eseje, wiersze, dzienniki"

To pierwszy zbiór ukraińskich publikacji powstałych w czasie wojny. W księgarniach ukazała się polskojęzyczna wersja książki "Wojna 2022: eseje, wiersze, dzienniki".
Książkę tworzy ponad 40 historyków, pisarzy i poetów z Ukrainy. Jak mówią - powstała po to, by dokumentować fakty, ale i emocje.
- My Ukraińcy powinniśmy zbierać, opisywać, dokonywać próby refleksji tego, co z nami wszystkimi się dzieje. I od tego się zaczęło. Od świadomości, że powinna powstać książka "Wojna 2022…", w której opowiemy o tym wszystkim - wyjaśnia współautor i pomysłodawca publikacji, Żenia Klimakin.
Do książki trafiły teksty, m.in. Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Kateryny Babkiny i Andrija Lubki. Część autorów pojawiła się także na prezentacji książki w Lublinie.
- Jestem poetką i do książki napisałam wiersze. Dla mnie to też swego rodzaju środek terapeutyczny. W tekstach jest ból, złość, doświadczenie dramatu, ale też pragnienie miłości i solidarności z całym naszym narodem. Potrzebowałam to nazwać i podzielić się z czytelnikami - mówi jedna z autorek książki, Julia Musakovska.
Do tej pory "Wojna 2022: eseje, wiersze, dzienniki" ukazała się w języku ukraińskim, ale też w językach: angielskim i chorwackim. Teraz jest dostępna także po polsku.
- Ta polskojęzyczna wersja różni się od poprzednich tym, że w niej dwa nazwiska autorów musieliśmy umieścić w ramce. Podczas wojny zginęli bowiem Wiktoria Amelina i Wołodymir Wakułenko. Ja napisałam pięć tekstów. Dzielę się w nich swoim przerażeniem, ale także dziękuje Polakom, bo tak wielu naszych rodaków zostało przyjętych w waszym kraju - dodaje współautorka, Natalia Tkaczyk.
Autorzy książki podkreślają, że ma ona głównie emocjonalny charakter. To wpłynęło także na język zamieszczonych w nich tekstów.
- Trzeba wiedzieć, że tak, jak rozpadł się nasz dotychczasowy świat, tak też rozpadł się nam język literacki. Dodatkowo ta książka zawiera pierwsze reakcje Ukraińców na wybuch wojny. Mówi o ich codzienności wojennej. Część tekstów wcześniej znalazła się na profilach społecznościowych autorów. Chcieliśmy, by ta wizja doświadczanego przez nas świata dotarła także poza granice Ukrainy - dodaje współautor publikacji, Andrij Savenec.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Centrum Mieroszewskiego i Nowej Polszczy. W Lublinie była prezentowana na spotkaniu Centrum Wolontariatu.