Lublin - wyszukiwarka odpadów, czyli nowa akcja recyklingowa

2023-04-18 12:51
Lublin - wyszukiwarka odpadów, czyli nowa akcja recyklingowa
Autor: Urząd Miasta Lublin

Ułatwia segregację odpadów. Internetowa wyszukiwarka Miasta Lublin podpowie mieszkańcom, gdzie wyrzucać śmieci. Narzędzie już działa na stronach ratusza.

Internetowa wyszukiwarka jest dla tych, którzy mają wątpliwości, do jakiego pojemnika powinny trafiać poszczególne odpady. Działa na prostych zasadach.

- Aby sprawdzić do jakiego pojemnika powinien trafić dany odpad, należy wpisać jego nazwę lub samodzielnie odszukać w bazie. Narzędzie wskaże kolor pojemnika lub worka, do którego należy go wyrzucić, a w przypadku odpadów wielkogabarytowych poinformuje, gdzie je dostarczyć - mówi Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Wyszukiwarka działa pod adresem: srodowisko.lublin.eu​. Aktualnie, to baza ponad 2400 odpadów. W razie potrzeby będzie jednak poszerzana. Mogą to robić także użytkownicy.

- Jeśli mieszkaniec nie znajdzie w bazie odpadu, co do którego ma wątpliwości, to będzie mógł zgłosić potrzebę dodania go do wyszukiwarki. Zgłoszenia przyjmowane są na adres: wyszukiwarka.odpady@lublin.eu. Lista odpadów będzie na bieżąco aktualizowana - zapewnia Czerwonka.

Wyszukiwarka została opracowana specjalnie na potrzeby mieszkańców Lublina. Ułatwi segregację zarówno osobom mieszkającym w domach, jak i w blokach. Wpisuje się też w strategię ratusza.

- To narzędzie jest uzupełnieniem akcji informacyjno-edukacyjnej "Tak segreguję!", którą Miasto rozpoczęło w 2020 r. Ma ona na celu przybliżenie mieszkańcom tematu recyklingu odpadów i ich prawidłowej segregacji - dodaje urzędniczka.

W ramach akcji ratusz opracował też materiały edukacyjne dotyczące segregacji odpadów. Są dostępne na stronie srodowisko.lublin.eu i na miejskich wiatach śmietnikowych.

- Na wiatach pojawiły się tabliczki informacyjne, pokazujące jak prawidłowo segregować odpady. Z myślą o zagranicznych mieszkańcach Lublina opracowano także wersje obcojęzyczne plakatów - wyjaśnia Anna Czerwonka.

Informacje są dostępne w językach: polskim, angielskim, ukraińskim, francuskim i niemieckim.