Lublin - wzgórze Czwartek łączy historię miasta z jego duchowością
To tutaj zbudowaną pierwszą świątynię w Lublinie. Drewniany kościół powstał z inicjatywy Mieszka I. Świątyni nadano wyzwanie Świętego Mikołaja - patrona kupców. Kościół był pierwszą lubelska parafią przy której znajdował się cmentarz.
Wzgórze Czwartek, stanowi jeden z lessowych cypli wysuniętych w kierunku Czechówki. Początki osadnictwa na tym obszarze sięgają VI wieku, kiedy to powstała tutaj osada uważana za najstarszą w mieście, później dopiero rozprzestrzeniła się ona na sąsiednie wzgórza. Świadczą o tym odnalezione ślady chat i palenisk.
Już od X wieku osadzie tej patronował św. Mikołaj – wspólny dla kościoła wschodniego i zachodniego patron kupców i handlarzy. Tradycja mówi, że w 986 roku Mieszko I w tym właśnie miejscu ufundował pierwszy w Lublinie kościół chrześcijański, w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się świątynia pogańska. Pierwsze historyczne wzmianki pochodzą z 1424 roku, kiedy to mowa jest o drewnianej kaplicy istniejącej na tym wzgórzu i o istniejącej przy niej prebendzie. Gdy lokalizację miasta przeniesiono na prawy brzeg Czechówki, Czwartek znalazł się poza jego granicami.
Świątynia, która obecnie znajduje się w tym miejscu pochodzi z drugiej połowy XVI wieku – mówią o niej akta wizytacyjne z 1603 roku. Od tego czasu kościół był wielokrotnie przebudowywany. W kościele przechowywane są relikwie świętego Mikołaja i Walentego.
Ze skarpy na wzgórzu Czwartek można oglądać przepiękną panoramę Starego Miasta. Lubelski kościół jest jedną z 327 parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Polsce.
Od wielu lat na początku grudnia parafia organizuje Orszak Świętego Mikołaja. To barwny rodzinny korowód i cykl wydarzeń towarzyszących. Kończy go zawsze parafialny odpust 6 grudnia.
W tym roku udało się też zakończyć prace renowacyjne zabytkowej dzwonnicy przy kościele. Uzupełniona została brakującą dachówka na łuku i przede wszystkim przeprowadzony został remont elewacji.
źródło: Parafia św. Mikołaja w Lublinie