MOPR: Pochówek osób samotnych, bezdomnych i bez ustalonej tożsamości

2022-02-03 12:42
Trumna
Autor: EAST NEWS/Value Stock Images

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o pomocy społecznej każda gmina ma obowiązek zorganizowania pogrzebu osoby w sytuacji, gdy zmarły nie ma rodziny, bliskich czy osób, które deklarują się podjęcia zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Te zadania na mocy ustawy realizują ośrodki pomocy społecznej.

Najczęściej urzędnicy spotykają się z taką sytuacją w przypadku osób samotnych, bezdomnych lub osób o nieustalonej tożsamości.

W takiej sytuacji organizujemy całą ceremonię pogrzebową łącznie z przygotowaniem ciała do pogrzebu, poniesieniem kosztów związanych z chłodnią, transportem, trumną i cała potrzebną oprawą, aby pogrzeb odbył się godnie – mówi Magdalena Suduł z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Ośrodki pomocy społecznej mają obowiązek organizować ceremonię pogrzebową zgodnie z wyznaniem zmarłej osoby. Pochówki w takich przypadkach odbywają się na cmentarzu komunalnym w miejscu do tego wyznaczonym. Pogrzeby, którymi zajmuje się MOPR nie dotyczą wyłącznie osób samotnych, bezdomnych czy bez ustalonej tożsamości - przypadków jest więcej.

Dzieje się też tak, gdy osoba zmarła miała rodzinę, ale rodzina z jakiś powodów i przyczyn nie chce uczestniczyć w organizacji pogrzebu. W takich przypadkach my przejmujemy na siebie ten obowiązek. Wówczas, gdy po osobie zmarłej czy też członkom rodziny przysługuje prawo do zasiłku pogrzebowego – to my jako ośrodek pomocy społecznej występujemy do ZUS z odpowiednim wnioskiem o zwrot poniesionych przez ośrodek kosztów na poczet pogrzebu – dodaje M. Suduł.

W przypadku rodzin, które nie mają wystarczających środków, aby pokryć koszty pogrzebu, a nie przysługuje im zasiłek pogrzebowy – organizacją pochówku może się wówczas zająć Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Wówczas członkowie rodziny muszą do nas wystąpić z takim wnioskiem, aby pogrzeb odbył się na koszt gminy i został zorganizowany przez MOPR w Lublinie – dodaje M. Suduł.

Ośrodek Pomocy Społecznej ma prawo wymagać od rodziny załączenia do wniosku także dokumentów potwierdzających trudną sytuację życiową oraz materialną.