NFZ: Karta EKUZ gwarantem leczenia poza Polską

2025-04-24 8:25
Karta ekuz
Autor: NFZ, Materiały prasowe Karta EKUZ

Majówkę planujesz spędzić za granicą? Jeżeli wybierasz się do krajów UE lub EFTA, nie zapomnij Elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mając przy sobie EKUZ, korzystasz z niezbędnego leczenia na takich zasadach, jak mieszkańcy danego kraju.

EKUZ to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Dzięki EKUZ można uzyskać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w nagłych sytuacjach, na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.

- Uzyskanie karty EKUZ jest proste i nic nie kosztuje. Kartę można wyrobić od ręki w Sali Obsługi Klientów w Lublinie i w Delegaturach Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białej Podlaskiej, w Chełmie i w Zamościu. Dla wygody naszych klientów, w poniedziałki, nasze Sale Obsługi są otwarte do godziny 18.00 - mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Nie refunduje  leczenia planowanego. Z kartą EKUZ nie możemy liczyć na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy.

- Wniosek o wydanie karty można złożyć przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mojeIKP. Można także pobrać wzór wniosku z naszej strony, podpisać i przesłać przez ePUAP lub pocztą tradycyjną. W takich przypadkach, EKUZ otrzymamy pocztą na adres, który wskazaliśmy we wniosku - wyjaśnia M. Bartoszek.

EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Nie refunduje  leczenia planowanego. Z kartą EKUZ nie możemy liczyć na bezpłatną operację plastyczną ani planowany zabieg korekty zaćmy.

Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z państwową ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza, trzeba sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ. Korzystając z EKUZ za granicą trzeba pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. Jeżeli w tym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również musimy ponieść takie koszty. We Francji na przykład zapłacimy około 30 % kosztów wizyty lekarskiej, w Austrii – poniesiemy koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jak działa opieka zdrowotna w danym kraju. Informacje znajdziemy na stronie internetowej - Zasady w poszczególnych krajach Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). Może być też tak, że – chociaż mamy ze sobą EKUZ – trzeba najpierw zapłacić za leczenie. W takiej sytuacji, trzeba pamiętać, żeby zbierać rachunki za leczenie i leki, a po powrocie złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia.

- Lubelski OW NFZ w pierwszym kwartale 2025 roku wydał ponad 250 tysięcy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. W tym są karty wydawane bezpośrednio klientom w Salach Obsługi Klientów: w Lublinie i delegaturach Lubelskiego NFZ, jak również wysłane przez Centrum Usług Wspólnych NFZ w Chełmie, który realizuje elektroniczne wnioski o EKUZ dla mieszkańców całej Polski – dodaje M. Bartoszek.

Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Wyrobienie karty jest bezpłatne.