Nowa wystawa o Wyszyńskim i Wojtyle [AUDIO]

Przy Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie otwarto niezwykłą wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia". Ekspozycja, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, to wyjątkowa okazja do refleksji nad wartościami, które kształtowały życie tych wielkich postaci.
Wystawa składa się z archiwalnych zdjęć i cytatów, które ukazują duchowe i intelektualne dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II.
- Dla nas społeczności szkolnej jest są ważne dwie kwestie. Pierwsza to, żeby młodzież uczyła się o Janie Pawle, bo dla nich jest on już osobą historyczną. I druga kwestia to aby młodzież zgłębiała myśli i jego nauczanie poprzez zarówno edukację jak i działania dodatkowe. Więc cieszę się, że te słowa, które są zawarte i zapisane na plakatach wystawy potwierdzają również to, co robimy w szkole – mówi Iwona Lipiec, dyrektor ZS nr 5 w Lublinie.
Kluczowym elementem jest otwarty katalog pojęć stanowiących fundamenty "gramatyki życia" – koncepcji opracowanej przez Karola Wojtyłę.
- Nigdy wcześniej nie było takiego papieża. który nie tylko odpowiada za kościół, ale czuł się współodpowiedzialny za losy świata. Człowiek, który kształtował te losy świata. Człowiek, który nie po to jeździł, żeby odwiedzać te poszczególne kraje, ale żeby rzeczywiście oddziaływać na społeczeństwa. Wprost potrafił nazwać na jeźdźców, wprost potrafił napiętnować wojnę i wprost potrafił upomnieć się za tymi, którzy byli ofiarami – mówi dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie.
Ekspozycja wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości Polski, podkreślając rolę duchowych liderów w kształtowaniu naszej tożsamości narodowej. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy i chwili refleksji nad wartościami, które kształtują nasze życie.