Potrójny jubileusz w Sanktuarium Maryjnym w Kazimierzu Dolnym
400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej, 800 lat zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu oraz 37. rocznicę koronacji Obrazu Zwiastowania NMP w Sanktuarium Matki Bożej Pani Kazimierskiej. Trzy historyczne wydarzenia będą świętować Franciszkanie z Kazimierza Dolnego. Uroczystości odbędą się 27 sierpnia.
Klasztor Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym zaprasza Czcicieli Matki Bożej Pani Kazimierskiej, świętych Franciszka z Asyżu i Antoniego z Padwy, Przyjaciół, Sympatyków i Dobroczyńców Klasztoru Franciszkanów w Kazimierzu nad Wisłą – w niedzielę 27 sierpnia na uroczystości jubiluszowe: 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej, 800 lat Reguły św. Franciszka z Asyżu, 37. rocznica koronacji Obrazu Zwiastowania NMP w Sanktuarium Matki Bożej Pani Kazimierskiej (31.08.1986).
Mszy Świętej Dziękczynnej – sumie uroczystej 27 sierpnia o godz. 12.00 będzie przewodniczył Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.
Ksiądz Arcybiskup dokona także poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odrestaurowanymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary (współpatrona prowincji i kazimierskiego klasztoru).
Eucharystię poprzedzi od godz. 11.30 śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Na uroczystości zapraszają o. Bernard Potępa OFM gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium ze Współbraćmi klasztoru kazimierskiego.
www.franciszkanie-ofm-kazimierz.pl
Kościół pw. Zwiastowania NMP w Kazimierzu został ufundowany w 1589 roku a konsekrowany w 1591 roku. W 1627 roku przy kościele osiedlili się franciszkanie – reformaci, którzy stopniowo powiększyli kościół, dobudowując w latach 1638-1668 część klasztorną, otoczoną w I poł. XVIII w. wysokimi murami obronnymi z wejściem w postaci tzw. krytych schodów. W latach 1762-1766 kościół przebudowano. Ołtarz główny powstał w 1770 roku według projektu arch. Tomasza Hoffmana. Żelazne drzwi kute powstały w 1589 roku i pochodzą z pierwotnego kościoła, drewniana studnia na wirydarzu klasztornym datowana jest na 1629 rok.
W 1688 roku wybudowano schody do kościoła, a w latach 1705-1708 klasztor otoczono murem. 27 czerwca 1827 kościół i klasztor poważnie ucierpiały w pożarze. Odnowiono je w stylu klasycystycznym. W czasie powstania listopadowego w klasztorze urządzono lazaret i gromadzono zapasy na potrzeby sił powstańczych. Tragiczne skutki przyniósł upadek powstania styczniowego, w które zakonnicy byli czynnie zaangażowani. Z nakazu władz zaborczych 18 czerwca 1866 klasztor zamknięto. W latach 1918-1931 klasztor pełnił funkcję internatu Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Zakonnicy powrócili w 1928 roku.
W okresie okupacji klasztor zajmowało gestapo, a piwnice zamieniono na więzienie. W 1956 roku w klasztorze powstało muzeum, którego eksponaty obejmują: rękopisy, stare druki, dawne rzeźby i obrazy oraz relikty regionalne z okolic Kazimierza.
Cudowny obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny:W 1600 roku malarz Stanisław z Kazimierza namalował obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wzorem był miedzioryt holenderskiego artysty Hendricka Goltziusa z 1594 roku. Obraz od początku otaczano wielką czcią. W 1628 roku komisja biskupia określiła go jako łaskami i cudami słynący, ozdobiony wieloma wotami ze złota i srebra. W 1657 roku zrabowano kosztowności z ołtarza. W 1658 roku ufundowano szczerozłotą koronę na głowę Matki Boskiej oraz lilię do ręki Archanioła. W 1770 roku obraz ozdobiono pozłoconą sukienką rzeźbioną w drewnie. W 1794 roku franciszkanie ofiarowali wota na rzecz powstania kościuszkowskiego. W 1841 roku nałożono złocone i srebrzone sukienki z metalu, które przetrwały do dziś. 31 sierpnia 1986 wizerunek Maryi ozdobiono koroną papieską, nałożoną przez kardynała Franciszka Macharskiego. Kult Matki Boskiej Kazimierskiej miał zawsze zabarwienie patriotyczne. Jej opiece powierzano w modlitwach losy miasta i ojczyzny.