Puławskie tężnie solankowe oferują lecznicze inhalacje [AUDIO]

Po zimowej przerwie znów działa tężnia solankowa przy ulicy Polnej. Instalacja dostępna jest codziennie od godziny 9.00 do 20.00. Drugi tego typu obiekt w mieście zlokalizowany jest na osiedlu Niwa i ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie kwietnia. Obydwie inwestycje powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Wybudowana w 2019 roku, z inicjatywy mieszkańców miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego tężnia solankowa wznowiła prace od 1 kwietnia 2025 roku.
Korzystanie z tężni jest nieodpłatne. Tężnia pracować będzie od 9:00 do 20:00. Ze względów technicznych raz w miesiącu nastąpi jednodniowa przerwa w pracy jednego z dwóch obiektów tężni.
Tężnia solankowa przy ul. Polnej w Puławach jest obiektem ogólnodostępnym, czynnym do końca października.
Dodatkową atrakcją skweru przy ul. Polnej, oprócz tężni, jest wykonana kilka lat wcześniej siłownia na powietrzu. Obiekt objęty jest monitoringiem miejskim co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców korzystających z jego atrakcji.
Pod koniec 2024 roku oddana do użytku została tężnia solankowa na osiedlu Niwa, w ramach inwestycji prowadzonej przez Zarząd Dróg Miejskich w Puławach.
To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego, edycji prowadzonej w 2023 roku na 2024 rok. Tężnia na Niwie znajduje się w pobliżu Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach, na skwerku po lewej stronie od głównego wejścia do szkoły. To druga tężnia solankowa w mieście i ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie kwietnia.
Tężnia rozprowadza solankę po gałązkach tarniny. To sprawia, że w powietrzu w pobliży konstrukcji wytwarza się cenny aerozol, zawierający mikroelementy. Znajdują się w nim: jod, magnez, selen, miedź, potas.
Podczas korzystania z tężni solankowej dochodzi do oczyszczenia dróg oddechowych. Wdychanie solnego aerozolu przynosi ulgę osobom zmagającym się z astmą. Regularne wizyty w tężni są polecane osobom, które cierpią na stany zapalne zatok. Przebywanie okolicy obiektu może okazać się korzystne w przypadku problemów ze strony układu krążenia oraz bóli reumatycznych. Wspomoże też przy chorobach skórnych, niedoczynności tarczycy i osłabionej odporności. Żeby osiągnąć dobry efekt leczniczy, trzeba przebywać w okolicy tężni około pół godziny.
źródło: UM Puławy