„Silna Biało-Czerwona” – Święto Wojska Polskiego na Lubelszczyźnie

15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, przypada Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju zostaną zorganizowane uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki i wydarzenia kulturalne.
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która na kartach historii zapisała się jako „Cud nad Wisłą".
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie. Na terenie całego kraju odbędzie się blisko 70. pikników wojskowych, podczas których prezentowane będzie indywidualne wyposażenie żołnierza oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Na Lubelszczyźnie uroczystości rozpoczną się już w najbliższą sobotę, 12 sierpnia.
W sobotę zapraszamy mieszkańców do Biłgoraja, gdzie będzie realizowany piknik pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. W niedzielę w Parku Miejskim w Radzyniu Podlaskim kolejne spotkanie Wojska Polskiego z mieszkańcami regionu. W poniedziałek (14 sierpnia) zapraszamy do Nałęczowa, zaś we wtorek główne uroczystości na Lubelszczyźnie odbędą się w Bychawie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. pokazy sprzętu wyszkolenia wojskowego, mobilne punkty rekrutacji, strefy zabaw dla dzieci. Dodatkowo tradycyjna, wojskowa grochówka. W czasie pikniku w Biłgoraju oferujemy dodatkowo kino frontowe na świeżym powietrzu, w czasie którego zostanie wyświetlony film pt. „Kamienie na szaniec” - mówi płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Podczas pikniku w Bychawie z okazji Święta Wojska Polskiego dla uczestników zaplanowano wiele atrakcji, m.in. symulator jazdy 3D przygotowany przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie.
Na tych piknikach będziemy starali się zaprezentować przede wszystkim sprzęt na którym służymy. Będzie to m.in. czołg Leopard, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Langusta, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad oraz zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Pylica – to z tzw. ciężkiego sprzętu. Jeśli mówimy o tzw. sprzęcie drobnym, to zaprezentujemy uczestnikom pikników indywidualne wyposażenie żołnierzy 2 LBOT, a także 19 BZ oraz innych jednostek z terenu Lubelszczyzny - mówi ppłk Piotr Szczepaniuk, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
Pokaz statyczny czołgów (Abrams, Leopard lub K2), KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć sprzęt, w który jest wyposażona armia w Polsce. Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową wozów bojowych pozwoli poznać specyfikę służby w wybranych specjalnościach wojskowych.
To nie tylko sprzęt, ale także żołnierze i ich służba. W czasie pikników będzie możliwość zapoznania się z tą służbą, zadania pytań, porozmawiania z żołnierzami, zobaczenia na czym służymy i jaki sprzęt posiadamy. Będzie także możliwość rekrutacji do wojska – tzn. będzie możliwość złożenia wniosku zarówno do WOT, a także do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz dowiedzenia się jak takie szkolenie wygląda i jakie należy spełnić wymogi formalne – dodaje ppłk P. Szczepaniuk.
Po trzech latach w Warszawie odbędzie się główna defilada wojskowa.
Defilada odbędzie się na lądzie, ale także w powietrzu. Na defiladę planowane są te egzemplarze sprzętu, które w ostatnim czasie pozostały pozyskane dla potrzeb Wojska Polskiego. Zobaczymy najnowsze nabytki: czołgi Abrams, Armatohaubicę K9 czy samoloty bojowe FA-50, które po raz pierwszy zostaną pokazane na żywo w ramach defilady powietrznej. Podczas defilady będzie można podziwiać ponad 2 tysiące żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nie zabraknie także pokazu kunsztu polskich pilotów, którzy na polskim niebie zaprezentują aż 92 statki powietrzne, m.in. F-16 i bezzałogowce – dodaje płk J. Flis.
Pikniki wojskowe w Biłgoraju, Radzyniu Podlaski, Nałęczowie oraz Bychawie rozpoczną się o godz. 12.
Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.
Strona Bitwa Warszawska 1920 to multimedialny serwis internetowy, który zaprasza użytkowników w interaktywną podróż po Polsce, Europie i świecie. Narracja przenosi użytkownika w atmosferę dwudziestolecia międzywojennego, przeprowadzając go przez najistotniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, pokazując najważniejsze postaci, procesy oraz skutki Bitwy Warszawskiej.
Portal 1920.gov.pl zawiera wybrane dokumenty z okresu wojny i Bitwy Warszawskiej pogrupowane i usystematyzowane tak, by były łatwo dostępne dla poszukujących dotąd nieopisanych faktów. W serwisie użytkownicy znajdą także dokumenty, zdjęcia, plakaty i krótkie filmy z wypowiedziami historyków.