Skarby Erasmusa - wystawa na Politechnice Lubelskiej [AUDIO]
Ukazuje pamiątki z edukacyjnych wyjazdów. W Lublinie można oglądać wystawę "Skarby Erasmusa". Na ekspozycji zobaczymy przedmioty przywiezione do Polski w ciągu 25 lat funkcjonowania programu międzynarodowej wymiany studentów na Politechnice Lubelskiej.
Panama, Honduras i Brazylia to najdalsze kierunki podróży w ramach Erasmus + na Politechnice Lubelskiej. W ciągu 25 lat funkcjonowania programu na uczelni skorzystało z niego ponad 8300 osób. Wyjątkowy jubileusz jest okazją do przyjrzenia się towarzyszącym tym wyjazdom emocjom.
– Szczęśliwie się złożyło, że biuro Erasmusa przynosiło się do innego budynku i podczas porządków z tym związanych znaleziono wiele fantastycznych pamiątek, które wykorzystaliśmy. Staraliśmy się, żeby wystawa nie miała klucza geograficznego. Chcieliśmy oprócz miejsc pokazać wrażenia ludzi - mówi Marta Zbańska, kuratorka wystawy.
Na wystawie można zobaczyć dużo map, pocztówek, biletów, breloczków. Dużo też prywatnych zdjęć. Częścią wystawy są też wspomnienia nagrane w formie wideo.
- Zbierając pamiątki wysłaliśmy też prośby do pracowników Politechniki o użyczenie nam na czas wystawy rzeczy, które mają w swoich gabinetach i domach. Spotkało się to z dużym odzewem. Nie mieliśmy wątpliwości, że tak będzie. Erasmus jest programem, który bardzo mocno wrósł w funkcjonowanie uczelni – mówi dr Celina Handzel, kierownik Biura Kształcenia Międzynarodowego PL.
Najczęstszym kierunkiem wyjazdów są kraje Europy, ale wśród najdalszych erasmusowych podróży z Politechniki Lubelskiej jest też Brazylia (10696,26 km), Honduras (10153,47 km) i Panama (10049,72 km).
Rekordowy pod względem liczby mobilności na Politechnice Lubelskie był rok akademicki 2018/2019. Z Erasmusa skorzystało wtedy 841 osób.
Wystawę "Skarby Erasmusa" można oglądać do końca 2024 roku w budynku Centrum Informacji Naukowo -Technicznej Politechniki Lubelskiej przy ulicy Nabystrzyckiej 36 C.
źródło: Politechnika Lubelska