Śladami księdza Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym

Zaczyna się w Muzeum Zamoyskich i prowadzi przez malownicze tereny Lubelszczyzny. Powstał turystyczny szlak "Śladami księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym". Trasa przebiega po miejscach związanych z pobytem Prymasa Tysiąclecia i przybliża postać błogosławionego.
Turystyczny szlak "Śladami księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym" powstał dzięki współpracy lubelskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Muzeum Zamoyskich w Kozłowce i Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Inspiracją był istniejący od 2014 roku na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, pierwszy w Polsce szlak pieszy związany z postacią księdza Stefana Wyszyńskiego – Turystyczny szlak pieszy Śladami księdza Stefana Wyszyńskiego.
Trasa ma długość około 23 kilometrów i prowadzi od Kozłówki do Nasutowa.
Niemal cały szlak biegnie po terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i jego otulinie. Mapa trasy oraz informację o szlaku dostępne są w siedzibie w Muzeum w Kozłówce i na stronie: parki.lubelskie.pl
Pomysł takiego szlaku zrodził się ponad 2 lata temu. W ciągu tego czasu trzy współpracujące instytucje: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christian”, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych podjęły szereg działań, których finał nastąpi w najbliższą sobotę, 18 września w Kozłówce oraz na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.
Wśród licznych miejsc, w których w czasie II wojny światowej przebywał ks. Stefan Wyszyński, późniejszy biskup lubelski i Prymas Tysiąclecia, znajduje się Pałac w Kozłówce, kompleks Lasów Kozłowieckich i terenów przyległych należących dziś w części do Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.
Oficjalne otwarcie szlaku będzie miało miejsce 18 września w Kozłówce.
W programie:
10.00 – Msza Święta w kaplicy pałacowej pod przewodnictwem Ks. Bp. Mieczysława Cisło
11.15 – Odsłonięcie pierwszej tablicy na szlaku, błogosławieństwo pielgrzymów
11.30 – Start Rajdu Rowerowego „Poznaj Polskę” 1 etap Kozłówka – Dąbrówka
12.00 – Spotkanie na szlaku w Dąbrówce:
13.30 – Rajd rowerowy „Poznaj Polskę” wyrusza na 2 etap Dąbrówka – Nasutów
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie:
13.00 – Festyn rodzinny przy Szkole
14.00 – Rozstrzygnięcie Międzygminnego Konkursu Plastycznego „Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”
14.15 – Część artystyczna
16.00 – Koncert pamięci błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wykonaniu Artystów Scen Lubelskich. W programie: utwory sakralne J. S. Bacha. G. F. Haendla, J. Haydna. W. A Mozarta oraz pieśni F. Chopina i S. Moniuszki.