Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Dzisiaj (14.09) Kościół w sposób szczególny czci Chrystusowy Krzyż, narzędzie męczeństwa, ale i pogardy w antycznym świecie. W Kościele katolickim obchodzone jest dzisiaj święto Podwyższenia Krzyża Świętego, znaku zwycięstwa Chrystusa nad szatanem i śmiercią.
Kiedy w roku 70. Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, które trwały blisko 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Jezus.
Dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża Świętego ma bardzo długą historię i piękną tradycję w Kościele. Po długich poszukiwaniach, które zarządziła św. Helena udało się ten krzyż odnaleźć. W związku z tym w Jerozolimie, na Golgocie, zbudowano dwie bazyliki. Pierwsza z nich to Bazylika Męczenników, a druga to Bazylika Zmartwychwstania nazywana często Bazyliką Grobu Pańskiego. Dokładnie 13 września 335 roku odbyło się uroczyste poświęcenie obu bazylik – wyjaśnia ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.
Od tamtej pory, na pamiątkę tego wydarzenia co roku 13. września obchodzono uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, którą następnie przeniesiono na 14. września. Tego dnia przypada rocznica, kiedy to relikwie Drzewa Krzyża Świętego zostały wystawione do publicznej adoracji.
Ważny wkład w historię tego święta daje nam świadectwo mniszki – s. Egerii, która w swoim opisie pielgrzymki do Ziemi Świętej relacjonuje obchody dzisiejszego święta. W swoich wspomnieniach s. Egeria mówi, że: „były to dni kiedy kościół stojący na Golgocie został poświęcony Panu Bogu”. Dodaje także, że "rocznica poświęcenia tego kościoła jest obchodzona ze szczególną czcią, gdyż Święty Krzyż znaleziono tego samego dnia" – dodaje ks. K. Podstawka.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego przypomina katolikom wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa. Zarazem także uświadamia, że nie można krzyża traktować jako elementu dekoracji mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów codziennego ubioru.
Dla każdego chrześcijanina krzyż jest znakiem zbawienia. To także rodzaj ołtarza na którym Jezus dokonał zbawienia świata. Stąd też każda cząstka krzyża obficie zroszona Jego krwią, przechowywana w wielu miejscach i relikwiarzach na świecie jest dla katolików szczególnym znakiem. Dzisiaj chcemy oddać cześć krzyżowi, który w naszym życiu pełni tak ważną rolę. Od tego znaku zaczynamy każdą modlitwę, każdą liturgię. Znak krzyża powinien nam towarzyszyć, gdy ruszamy w podróż, rozpoczynamy posiłek i w wielu innych sytuacjach. Dzisiaj jest dobry dzień, aby odświeżyć nie tylko świadomość o obecności krzyża i jego roli oraz znaczeniu w naszym życiu. To dobry moment, aby dosłownie „odkurzyć” te krzyże, które są w naszych domach czy np. stoją przy drodze i być może niektóre wymagają odrestaurowania – mówi ks. K. Podstawka.
Największą część Drzewa Krzyża Świętego posiada obecnie kościół św. Guduli w Brukseli. Natomiast w Polsce stosunkowo dużą część Krzyża Świętego posiada kościół św. Krzyża na Łysej Górze pod Kielcami. Miał ją podarować benedyktynom św. Emeryk (+ 1031), syn św. Stefana, króla Węgier (+ 1038). Od tej relikwii i klasztoru pochodzi nazwa "Góry Świętokrzyskie". Ku czci Krzyża Świętego wzniesiono wiele kościołów. W samej Polsce jest ich ponad 100.
Dzisiaj główny odpust w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie, gdzie są przechowywane relikwie Drzewa Krzyża. Uroczystej mszy św. o godz. 17:00 będzie przewodniczył ks. Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz Archikatedry lubelskiej. Po mszy odbędzie się procesja z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego na Plac po Farze.