Teatr Andersena w Lublinie rozpoczyna świętowanie 70- tych urodzin
Będą spektakle sprzed lat, premiery oraz specjalne wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Przez cały rok w Teatrze Andersena nie zabraknie ciekawych propozycji, ale główne uroczystości jubileuszu odbędą się w grudniu. Jubileusz 70-lecia to również okazja do poznania Wirtualnego Archiwum Teatru Andersena.
Już teraz placówka zaprasza wszystkich widzów, twórców i sympatyków do udziału w wydarzeniach jubileuszowych i włączenia się w tworzenie historii.
Nowe półrocze sezonu otworzy powrót na scenę Arabeli – spektaklu na podstawie czechosłowackiego serialu o tym samym tytule w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego. Dla najmłodszych widzów przygotowano znane i lubiane Na ziarnku grochu w reżyserii i wykonaniu Natalii Sacharczuk oraz Łukasza Staniewskiego, spektakl rozwijający zmysły maluszków i w magiczny sposób przenoszący nas do świata snów i wyobraźni.
W połowie lutego widzów czeka premiera spektaklu Idziemy po skarb Janoscha. Ta pełna humoru i przygód historia zachwycała już w 2006 roku, a teraz ponownie bohaterowie, tym razem lalkowi, zabiorą w fascynującą podróż po tytułowy skarb. Obecna odsłona spektaklu, pod kierownictwem tego samego reżysera Ireneusza Maciejewskiego i autora muzyki Wojciecha Waglewskiego, zostanie wzbogacona o oprawę scenograficznąautorstwa Barbary Guzik oraz dodatkowe piosenki skomponowane przez Sambora Dudzińskiego.
Kolejną propozycją w jubileuszowym roku działalności Teatru Andersena jest premiera przedstawienia, tym razem dla młodzieży - Bestia, Maliny Prześlugi w reżyserii Doroty Abbe. Przygotowanie spektaklu poprzedziło czytanie performatywne, które pozwoliło na zaktualizowanie tekstu i sprawdzenie, jak obecnie zostanie odebrany wśród młodzieży. Przedstawienie ma skłaniać do refleksji, kim lub czym jest tytułowa Bestia, czy może mieszka wśród nas, albo w nas?
W repertuarze znajdą się również ulubione spektakle dzieci, takie jak Pyza na polskich dróżkach w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, która w listopadzie ubiegłego roku świętowała swoje dziesięciolecie na scenie, Proszę słonia w reż. Arkadiusza Klucznika czy Pippi Långstrump i Podwójne życie Weroniki, oba w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego.
Spacerując po budynku CSK można podziwiać wystawę Urodziny Wyobraźni. Jest to podróż przez teatralne dziedzictwo, które dostarczało radości i emocji setkom tysięcy widzów na przestrzeni przeszło pół wieku. Prezentowane są tam lalki, kostiumy i elementy scenografii.
Dzięki współpracy z Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense i dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, teatr ma możliwość zaprezentować także wycinanki swojego patrona.
Jubileusz Teatru skłonił zespół teatralny również do poszukiwań archiwalnych zdjęć, scenografii. Dzięki wsparciu MKiDN powstało Wirtualne Archiwum Teatru Andersena. W 2023 r. zdigitalizowanych zostało ponad 1000 obiektów dając możliwość wirtualnego zajrzenia do świata teatru z dawnych lat.
Jubileusz 70-lecia Teatru to również okazja do świętowania 10-tych urodzin Działu Edukacji. W ofercie Teatru Andersena znajdują się zarówno propozycje dla grup zorganizowanych (klasy, grupy przedszkolne, zespoły teatralne), ale też dla gości indywidualnych.
Jednym z największych sukcesów Działu Edukacji był projekt Młodzieżowej Sceny Teatru Andersena. W jego ramach powstał innowacyjny spektakl Nauka pływania na podstawie autentycznych historii młodych osób, które następnie wystąpiły w nim jako aktorzy. Spektakl w reżyserii Joanny Rzączyńskiej, Małgorzaty Adamczyk i Krzysztofa Rzączyńskiego wejdzie od lutego 2024r. do stałego repertuaru teatru.
Pierwszy spektakl w Teatrze Andersena w Lublinie został wystawiony 6 grudnia 1954 roku. Była to „Złota kula” autorstwa Andrzeja Ejsmunda, w reżyserii Maryli Kędry. Historia teatru oraz Wirtualne Archiwum dostępne są na stronie: teatrandersena.pl