Teatr Stary w Lublinie - wakacyjne zwiedzanie i nowy jesienny repertuar [AUDIO]
Będzie można zajrzeć do piwnic i wspiąć się aż pod sam dach. Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wakacyjne, bezpłatne zwiedzanie. Odwiedzający zobaczą zakamarki sali widowiskowej i poznają na czterech poziomach budynku dwustuletnią historię tego miejsca. Po wakacjach placówka zaprasza też na nowe wydarzenia.
W wakacje na czterech piętrach foyer Teatru Starego w Lublinie zwiedzać można będzie stałą wystawę. Powstała z okazji jubileuszu dwustolecia istnienia tego miejsca i opowiada jego historię. Każdemu piętru przypisano inny motyw przewodni i inny kolor. Wystawę będzie można zobaczyć za darmo i w konkretnych terminach w drugiej połowie lipca oraz sierpnia. Szczegóły są na stronie: teatrstary.eu
Teatr Stary w Lublinie zaprasza po wakacjach na cykl spektakli i koncertów. W jesiennym repertuarze nie zabraknie też lubianych cykli filmowych, debat z wyjątkowymi gośćmi oraz starannie wybranych propozycji dla najmłodszych.
Po wakacjach wrócą uwielbiane teatry - Polonia z wyśmienitym monodramem Marii Seweryn pt. "Na pierwszy rzut oka" oraz krakowski Stary Teatr z epistemologicznym romansem Wisławy Szymborskiej (w tej roli Katarzyna Krzanowska znana ze spektaklu "Czarny Mnich" i Zbigniewa Herberta (Jacek Romanowski). Zaprezentowane zostanie także sceniczne ujęcie fenomenu Kaliny Jędrusik ("Wyspa Kalina", Teatr Polski/Bielsko Biała) oraz teatralny klasyk "Kotka na gorącym blaszanym dachu" - w interpretacji zespołu Teatru im. J. Kochanowskiego z Opola.
W Teatrze Starym w Lublinie nigdy nie brakuje dobrej muzyki - i tak będzie także jesienią: powróci "SIESTA w drodze" z wielką gwiazdą luzofońskiej sceny - Nancy Vieira. W południowych klimatach zatrzyma także widzów i słuchaczy słoneczna "Sobramesa" Anny Marii Jopek. Na scenie teatru gościć będzie zespół Mikromusic oraz Paulina Przybysz z nowym, kosmicznym projektem. Będzie także coś dla fanów jazzu czyli koncert Michael Bates i Acrobat Lutosławski Quartet oraz legenda polskiej gitary basowej - Krzysztof Ścierański. Miłośników bardziej lirycznych dźwięków Stanisława Celińska przeniesie w świat przepięknie zaaranżowanej poezji Leopolda Staffa. Lubelską scenę muzyczną będą reprezentować Michał Lewartowicz i Lubelska Federacja Bardów ze specjalnym koncertem fetującym 25-lecie działalności. A na deser - z dedykacją dla wielbicieli alternatywy - świetny tekściarz i twórca poetyckiego, kameralnego hip hopu z elementami post rocka - Jakub Skorupa.
Niespodzianką, która zostanie na dłużej - bo także na rok 2025 - jest powrót cyklu The Met: Live in HD. Zaprezentowane zostaną w nim selekcję najlepszych oper transmitowanych na żywo z nowojorskiego Metropolitan Opera. Zobaczyć i usłyszeć można będzie m. in. "Aidę" Verdiego, "Toscę" Pucciniego czy "Wesele Figara" Mozarta - jak zawsze z udziałem najwybitniejszych solistów i solistek.
Wiernych uczestników „Bitew o kulturę/literaturę” z pewnością zainteresuje fakt, że w gronie gospodarzy cyklu pojawią się dwie nowe osoby: Wojtek Szot i Katarzyna Michalak, którzy porozmawiają m. in. o klimacie i ekologii, niebezpiecznych związkach sportu z polityką, zmierzchu świata super bohaterów oraz tajemniczym świecie dźwięków. Nie zabraknie też tematów związanych z literaturą, poezją, kinem i sztuką.
Kinomani ucieszą się z bardzo zróżnicowanych tytułów wyświetlanych w ramach poniedziałkowych cykli filmowych. W repertuarze polski film "Przysięga Ireny", który pokazany będzie w formacie Kina Przyjaznego Sensorycznie dla Dorosłych. Poprzedzi go rozmowa z Grzegorzem Linkowskim, reprezentującym Lubelski Fundusz Filmowy. Oprócz nowych propozycji w ramach cyklu Staromiejskie Zaprasza dzięki "Deszczowej Piosence" widzowie wybiorą się w przeszłość do złotej ery Hollywood.
A dla najmłodszych Widzów – oprócz niedzielnych seansów filmowych, "Małej Muzyki" i nowych przygód "Księżniczki Muzalindy" pojawią się nowości: gościnne spektakle najpopularniejszych teatrów dziecięcych: Teatru Lalka ("Baśń o rumaku zaklętym. Klechdy sezamowe"), Teatru Baj ("Ciałogranie") oraz Teatru Lalek Guliwer ("Różowy Gość").
źródło: Teatr Stary w Lublinie
Zbigniew Sapiński