Uroczystości odpustowe w Bazylice św. Anny w Lubartowie [AUDIO]

2024-07-23 13:34
Uroczytsości odpustowe w Sanktuarium św. Anny w Lubartowie - plakat
Autor: Parafia św. Anny w Lubartowie Uroczytsości odpustowe w Sanktuarium św. Anny w Lubartowie - plakat

Modlą się tutaj o potomstwo i jedność w rodzinie. Wierni z całej Polski odwiedzają Sanktuarium św. Anny w Lubartowie przez cały rok, jednak szczególnie 26 lipca, kiedy wspominamy patronkę rodzin. Uroczystości odpustowe potrwają w bazylice kilka dni.

Parafia pw. św. Anny w Lubartowie zaprasza na doroczne uroczystości ku czci św. Anny, patronki rodzin. Uroczystości odpustowe w Bazylice przy ul. Słowackiego 6, będą miały miejsce w piątek 26 lipca 2024 r. Sumie odpustowej o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilie wygłosi abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Msze św. o godz. 7.30 i 18.00 – dla wszystkich oraz o godz. 9.00 dla dzieci odprawi ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W wigilie uroczystości – w czwartek 25 lipca o godz. 18.00 – Mszy św. i procesji różańcowej ulicami miasta z kopią obrazu św. Anny będzie przewodniczył bp Adam Bab.

W niedzielę, 28 lipca – Mszy św. dziękczynnej w Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Józef Wróbel.

Transmisje Mszy świętych z bazyliki dostępne są także online poprzez parafialną stronę: annalubartow.pl

Bazylika św. Anny w Lubartowie jest wyjątkowo pięknym kościołem barokowym. W jego wnętrzu znajduje się słynący łaskami obraz św. Anny Samotrzeciej. Obraz przedstawia Dzieciątko Jezus na kolanach babki, św. Anny - i Matkę Bożą.

W XVI wieku kult św. Anny był powszechny w całej Polsce. W Lubartowie przybrał na sile z chwilą przybycia do miasta księcia Pawła Karola Sanguszki. Od połowy XVIII wieku imię Anna było popularne i wśród właścicieli miasta, i wśród mieszczan.

Od 26 lipca 2008 kościół św. Anny w Lubartowie posiada godność bazyliki mniejszej, co zawdzięcza wieloletnim staraniom księdza prałata Andrzeja Tokarzewskiego oraz arcybiskupa Józefa Życińskiego.

źródło: Sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie 

Mówi ksiądz Andrzej Juźko, proboszcz parafii i sanktuarium św. Anny w Lubartowie