W Lubelskiem powstaną kolejne Centra Opiekuńczo-Mieszkalne [AUDIO]

Przybędzie miejsc gdzie niepełnosprawni dorośli otrzymają kompleksową opiekę. Trzy nowe Centra powstaną w Krasnymstawie, Włodawie i w gminie Tyszowce.
Samorządy na utworzenie placówek otrzymały łącznie 10,5 miliona złotych rządowego dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W środę 5 marca w Urzędzie Wojewódzkim podpisały umowy na utworzenie centrów.
- To tak naprawdę miejsce, w którym po pierwsze dorośli niepełnosprawni dostają dzienną i całodobową opiekę z profesjonalnym wsparciem, z możliwością rehabilitacji, z opieką lekarską. Z jednej strony to jest profesjonalna opieka dla nich, ale z drugiej strony to jest ogromne wsparcie przede wszystkim dla ich bliskich. Kiedy mamy do czynienia z niepełnosprawnym dzieckiem, ci rodzice są jeszcze w takim wieku, w którym, oczywiście że to jest trudne przez cały okres, ale jednak ci rodzice z wiekiem, tak jak i ta osoba niepełnosprawna, również się starzeją. Na tych późniejszych etapach jest to również wsparcie i odciążenie dla nich - mówi wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.
- Przygotujemy miejsce dla 15 osób, w tym pięcioro będzie korzystało z opieki całodobowej - mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. - Jest to bardzo potrzebna inwestycja. Po raz kolejny wychodzimy naprzeciw osobom tak naprawdę najbardziej potrzebującym. Mamy taki budynek niezagospodarowany do tego momentu i dzięki pozyskanym środkom, dzięki umowie, którą dzisiaj podpisaliśmy z panem wojewodą, pozwoli nam to na przygotowanie tego budynku, na zaadoptowanie tego budynku na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Będzie to cała przebudowa tego budynku. Zaadoptujemy go, wyposażymy. Z tego projektu też przewidujemy taką altankę przygotowaną specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsc w tej instytucji jest przeznaczamy na 15 osób z niepełnosprawnościami. Natomiast pięć miejsc będzie też całodobowych. Tak naprawdę powstaje we Włodawie zupełnie odrębna nowa instytucja, oddzielna jednostka. Jest wiele osób potrzebujących, wiele osób z różnymi niepełnosprawnościami i to jest też kolejny nasz projekt, który wychodzimy do tych najbardziej potrzebujących. Myślę, że na początek we Włodawie zobaczymy jak będzie funkcjonowała tego typu instytucja takiej wielkości. Zobaczymy jakie będzie zapotrzebowanie, jak to będzie wyglądało. Jeżeli będziemy widzieli, że jest potrzeba, to będziemy w przyszłości rozbudowywali tą nową instytucję. Na ten moment bardzo się cieszymy, że możemy po pierwsze zaadoptować budynek, który nie był do tej pory niewykorzystany. Przeznaczymy go w tak bardzo ważnym celu - dodaje.
- To pierwsze tego typu miejsce w naszej gminie - podkreśla Robert Bondyra, burmistrz Tyszowiec. -Pozyskaliśmy środki na dzienny dom opieki dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie w tym domu pracę około 10 osób. Docelowo chcieliśmy pomóc mieszkańcom z niepełnosprawnością, którzy w naszym środowisku się znajdują. 4 miliony złotych dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, te pieniądze na pewno w dużej mierze nam się bardzo przydadzą. Ten ośrodek tak naprawdę jest w tej chwili w naszej gminie jako pierwszy. Myślę, że też będzie dobrym wyznacznikiem na przyszłość, że nasza gmina rozwija się i naprawdę bardzo nam to pomoże. Niestety wyludniamy się i tutaj tak naprawdę statystyki są nieubłagane. Gmina Tyszowce obecnie liczy 5200 mieszkańców, 5 lat temu było nas prawie 6000. Niestety niż demograficzny jest niestety nieubłagany i musimy jakoś radzić sobie z tym. Niestety bez wkładu zewnętrznego nie dali byśmy sobie rady. Tak naprawdę każdy grosz jest ważny, a niestety nie mamy takich środków, żebyśmy mogli tutaj sami sobie z tym poradzić - wyjaśnia.
Jak mówi Daniel Miciuła, burmistrz Krasnegostawu, z Centrum skorzysta 19 osób z niepełnosprawnościami. - Dzięki temu wsparciu tak naprawdę jesteśmy w stanie ten budynek wybudować, bo bez niego byłoby ciężko. W tej chwili spływają do nas różnego rodzaju wnioski o zapotrzebowanie. My bazujemy nasi mieszkańcy już w takich Centrach Opiekuńczo-Mieszkalnych są na przykład w utworzonym w gminie Nielisz w Ujazdowie obiekcie, więc te kryteria będą opracowane. Chcielibyśmy tutaj żeby byli fizjoterapeuci, rehabilitanci, psychologowie. Na razie podpisujemy umowę, rozpocznijmy inwestycję, wybudujemy, będziemy zastanawiać się nad naborami. Mamy tu tą inwestycję w takiej formie zaprojektuj i wybuduj, więc to jeszcze czasowo potrwa. Niezwłocznie uruchomimy procedurę przetargową odnośnie wyboru wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje nam Centrum. Dzisiaj problemy Alzheimera czy demencji są spotykane No każdego dnia dziewięć osób w pobycie całodobowym i 10 osób w pobycie dziennym - zauważa.
Centra w Krasnymstawie i Włodawie będą gotowe na przełomie 2026 i 2027 roku. Placówka w Tyszowcach ma zostać oddana do użytku w maju 2027 roku. W województwie lubelskim od 2019 roku działa 8 COM. W 2024 roku samorządy podpisały 6 umów. W tym roku łącznie do podpisania jest 7 umów na utworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych.