Wagary - dzień wolności i młodzieńczej beztroski [AUDIO]

2025-03-21 11:39
Setki uczniów uczestniczyło w Dniu Wagarowicza w Ogrodzie botanicznym UMCS.
Autor: Arkadiusz Więsek Setki uczniów uczestniczyło w Dniu Wagarowicza w Ogrodzie botanicznym UMCS.

Wiosna budzi się do życia, a wraz z nią młodzieńcza energia, której nie sposób zatrzymać w murach szkolnych. Pierwszy dzień wiosny to wyjątkowy czas, kiedy słońce zaczyna grzać mocniej, a natura kusi swoim pięknem.

W piątek, 21.03, rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Ten dzień to również inne "święto", czyli Dzień Wagarowicza. Dorośli mają urlop na żądanie, a nastolatki... wagary. Dla wielu uczniów to także dzień wagarowicza – symboliczny moment na oddech od szkolnej rutyny i małe oderwanie się od obowiązków.

- Pójdziemy na kebaba , a potem jedziemy do kolegi żeby zrobić grilla - mówi Jakub, uczeń siódmej klasy z Jastkowa. To już jego drugie wagary w życiu, ale jak sam przyznaje, „jeszcze nigdy nie miał z tego powodu problemów w szkole ani w domu”. Dla niego wagary to przede wszystkim okazja do spotkania się ze znajomymi i wspólnego spędzenia czasu w luźnej atmosferze.

Nie wszyscy jednak decydują się na opuszczenie lekcji tego dnia. Kilka uczennic, mimo wiosennej pokusy, wybrało szkołę.

- Idziemy na wszystkie lekcje. Nikt nie wagaruje. Po lekcjach mam zajęcia dodatkowe zatem później też nie będę miała jak świętować dzisiejszego dnia – mówi nastolatka. Choć w głosie można było wyczuć pewien żal, bo jednak nie każdy potrafi się oprzeć tej pokusie.

Dla starszych uczniów, zwłaszcza maturzystów, dzień wagarowicza to też moment refleksji. Mimo że wielu decyduje się na chwilę odpoczynku, niektórzy nadal trzymają się planu nauki, szczególnie gdy zbliża się egzamin dojrzałości.

- Zazwyczaj nie wagaruję za dużo, ale dzień wagarowicza to tradycja. Rodzice wiedzą, że ten dzień spędzam ze znajomymi, na przykład na laserowym paintballu. Wagary to jeden opuszczony dzień, a dzięki temu ze znajomymi tworzymy wspaniałe wspomnienia na przyszłość – dodaje maturzystka.

Dla większości maturzystów to okazja do złapania oddechu przed intensywnymi przygotowaniami do matury, a jednocześnie sposób na zbudowanie wspomnień z przyjaciółmi.

Dzień wagarowicza to także symbol młodzieńczej wolności i spontaniczności. Choć nauczyciele często przymykają na to oko, traktując temat z przymrużeniem oka, wagary pozostają w pamięci jako wyjątkowe chwile wspólnego buntu i radości. W końcu to tylko jeden dzień w roku – taki, który zbliża młodych ludzi do siebie i pozwala poczuć smak beztroski.

O planach na Dzień Wagarowicza z uczniami lubelskich szkół rozmawiała Małgorzata Oroń. POSŁUCHAJ!

Lubelscy uczniowie i Dzień Wagarowicza
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected