Emeryci i renciści chętnie sięgają po mLegitymację

Już ponad milion emerytów i rencistów pobrało elektroniczną wersję legitymacji, która jest dostępna w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Tylko w tym roku prawie 87 tys. osób skorzystało z tej możliwości.
O to co daje mLegimtymacja
To elektroniczna wersja tradycyjnej legitymacji emeryta-rencisty. Emeryci i renciści używają jej, aby potwierdzić swój status. Dzięki niej wygodnie korzystają z ulg i zniżek, takich jak zniżki na bilety komunikacji miejskiej, i potwierdzają swoje prawa do świadczeń zdrowotnych.
– Forma elektroniczna jest bardzo wygodna. W jednej aplikacji mObywatel klient ma dostęp m.in. do dowodu osobistego, recept, prawa jazdy czy właśnie do mLegitymacji – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.
Klienci ZUS coraz chętniej korzystają z tej możliwości
W pierwszym kwartale tego roku 86 794 emerytów i rencistów pobrało mLegitymację. To o 3 294 osób więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie – dodaje rzeczniczka
Od stycznia 2023 r. ZUS automatycznie wydaje mLegitymacje wszystkim nowym emerytom i rencistom.
Aby korzystać z mLegitymacji, nie trzeba składać wniosku ani iść do placówki ZUS.
W samym 2023 r. mLegitymacje pobrało ponad 611 tys. klientów, w zeszłym roku było to ponad 317 tys. osób.
Aktywacja mLegitymacji w aplikacji mObywatel
Aby skorzystać z mLegitymacji wystarczy pobrać bezpłatną aplikację mObywatel na smartfon i wykonać trzy proste kroki: uruchomić aplikację, kliknąć opcję „dodaj dokument” i wybrać z listy dostępnych dokumentów „legitymację emeryta-rencisty”. Na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji.
Taki elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjna legitymacja. Emeryt lub rencista pokazuje go na ekranie swojego smartfona, aby potwierdzić uprawnienie do ulgi lub świadczenia.
Ważna informacja
Emeryci i renciści, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację, mogą nadal z niej korzystać, jeśli nie minął jej termin ważności.
ZUS