Mikołaj Kopernik w wirtualnym świecie

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie stawia na edukację i przybliżanie postaci Mikołaja Kopernika młodym odbiorcom. Do końca roku powstanie gra, specjalna aplikacja mobilna i film animowany o wielkim uczonym.
Gra komputerowa z udziałem Mikołaja Kopernika
Gra wprowadzi graczy do realiów olsztyńskiego zamku, kiedy jego mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Bedzie to rozgrywka w trybie FPP (First Person Perspective) łącząc elementy grafiki 3D (animacje i prezentacja wnętrz zamku) oraz 2D w przypadku rozwiązywania zagadek w misjach.
Misje w grze mają rozwijać kompetencje: myślenia logicznego, kojarzenia faktów, matematyczne, geograficzne, fizyczne ze szczególnym uwzględnieniem astronomii oraz poszerzać wiedzę historyczną dotyczącą wydarzeń z życia Mikołaja Kopernika w okresie jego pobytu w Olsztynie.
Gracze pomogą Kopernikowi m.in. w pracy przy tablicy astronomicznej (jedyny oryginalny przyrząd astronomiczny Kopernika zachowany do naszych czasów), przy pisaniu jego dzieła „De Revolutionibus…”, prowadzeniu akcji osadniczej, czy przygotowaniu zamku do obrony w czasie wojny polsko-krzyżackiej.
Gra będzie bezpłatna i działać w środowisku przeglądarki internetowej z możliwością obsługi graczy korzystających z różnych systemach operacyjnych.

Aplikacja mobilna „Olsztyński zamek w czasach Kopernika”
Aplikacja wykorzystując technologię „rozszerzonej rzeczywistości” (Augmented Reality) opartą o detekcję markera, pozwala użytkownikowi na obejrzenie treści w formie animowanej scenki 3D. Wirtualna atrakcja ma również stanowić przewodnik po wybranych miejscach związanych z życiem Mikołaja Kopernika w olsztyńskim zamku.
Aplikacja będzie bezpłatna i będzie z niej można korzystać zwiedzając olsztyński zamek, a użytkownik dzięki niej zobaczy jak przed wiekami wyglądało życie w zamku zarządzanym przez Mikołaja Kopernika.

Film animowany o Mikołaju Koperniku
Produkcja przygotowana w technologii Full CG, która będzie wyświetlana pod tablicą astronomiczną w olsztyńskim zamku i będzie także dostępna w mediach internetowych. Film będzie opowiadał o tym jak doszło do powstania tablicy astronomicznej oraz rozpoczęcia pracy nad dziełem życia Mikołaja Kopernika - „De Revolutionibus….”
Wykonawcą gry, aplikacji, filmu jest firma Chronospace, która realizowała podobne projekty m.in. dla Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Czartoryskich w Puławach, Zamku w Baranowie Sandomierskim, prywatnych firm w zakresie symulatorów szkoleniowych w technologii VR.
Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego realizowanego w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.