Wspiera filmy, które kręcone są w regionie

2024-12-07 10:20
Wyniki 9 konkursu Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego
Autor: pixabay, Materiały prasowe

W 9. edycji konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego wsparcie otrzymają cztery filmy fabularne i cztery dokumentalne.

Do 9. edycji konkursu Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego zgłosiło się dwanaście projektów.

- Członkowie Komisji Konkursowej doceniając przesłanie, tematykę i walory artystyczne wielu aplikujących o dofinansowanie projektów filmowych, zdecydowali o dofinansowaniu 8 filmów - mówi Bogumił Osiński, szef WMFF.

 -W kilku przypadkach Komisja Konkursowa uznała za konieczne wyartykułowanie producentom i twórcom uwag, wskazówek i sugestii dotyczących narracji, dramaturgii oraz realizacji przygotowywanych filmów będących także pokłosiem oceny Ekspertów - dodaje Osiński. 

Po analizie wartości merytorycznej, artystycznej, programowej i finansowej wybrano osiem produkcji filmowych, które otrzyma wsparcie.

W kategorii Film fabularny

PASZPORT DO POLSKI– scenariusz: Caito Mainier i Daniel Furian, reżyseria: Paulinho Caruso.

Polsko – brazylijska czarna komedia prowadzona w zawrotnym tempie o najpopularniejszym w świecie opium dla mas – piłce nożnej, opowiadać będzie o nielegalnych transakcjach, zmanipulowanych zakładach piłkarskich przestępstwach i mafii – czyli o tym, o czym był legendarny i super popularny „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego.

CUDZE RZECZY – scenariusz i reżyseria Grzegorz Dębowski.

To rodzaj baśni, budowanej na fundamencie filmu społecznego z elementami historii detektywistycznej i z silną formą wizualną bliską dokumentowi. Historia bohaterki, która będąc z różnych przyczyn na marginesie społeczeństwa, podejmuje walkę o siebie, wykorzystując sytuację oraz umiejętność, której nauczyło ją życie, a którą niemal wszyscy się czasem posługujemy, czyli kłamstwo. Będzie to historia o świecie, w którym ludzie tak bardzo się od siebie oddalają , że czasem tylko kłamstwo i udawanie kogoś, kim się nie jest , powoduje że inni zobaczą w nas człowieka.

TAKSIARZ – scenariusz i reżyseria Ryszard Kruk.

Będzie to film o przemijaniu, samotności we współczesnym świecie, zerwanych więziach rodzinnych, ale i dążeniu do nadawania sensu życiu, niezależnie do wieku i stanu w jakim znajduje się człowiek.

WIECZÓR WSPOMNIEŃ – scenariusz i reżyseria Tomasz Radziemski (debiut).

Krótkometrażowy film fabularny, Dramat, groteskowa opowieść o kompleksach, braku profesjonalizmu i wielkiej miłości, która przenosi góry.W obsadzie olsztyńscy aktorzy: Marzena Bergman i Artur Steranko. Zdjęcia Paweł Figurski – olsztynianin.

Wyniki 9 konkursu Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego
Autor: pixabay

W kategorii Film dokumentalny

TO BYŁO TAK ALBO I NIE. RZECZ O DŚT  – scenariusz i reżyseria Wojciech Ogrodziński.

Opowieść o legendarnym miejscu jakim był Dom Środowisk Twórczych nazywany „Olsztyńskim Spatifem”. Opowieść o ludziach, którzy szukali życiowej szansy po 1956 roku w Olsztynie i tworzyli miejscowe środowiska twórcze.

Z POTRZEBY SERCA – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Wanda Laddy

Dokumentalna opowieść o początkach inicjatyw kulturalnych po roku 1945 w zniszczonym Olsztynie. W mieście zasiedlanym przez repatriantów z Wileńszczyzny, Kowna i Lwowa powstawały z potrzeby serca najrozmaitsze inicjatywy kulturalne. Uruchomiono Teatr Dramatyczny. Powstał amatorski Teatr WARMIACZEK, Zespól Pieśni i Tańca OLSZTYN, Olsztyński Teatr Lalek, harcerskie zespoły KRUSYNA i ARABESKA. Wszystko to dzięki zaangażowaniu ludzi, dla których Olsztyn stał się nowym domem.

JESTEŚMY RAZEM – scenariusz i reżyseria Bronka Nowicka i Małgorzata Łupina.

Akcja dokumentu rozgrywa się w BARCE, zlokalizowanym w Górowie Iławeckim dziennym centrum dla osób odrzuconych, seniorów, ludzi z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Rolę scenarzystów, częściowo także reżyserów i realizatorów, przejmują podopieczni ośrodka. Sześcioro głównych bohaterów bierze udział w wymyślaniu filmu o działalności placówki. Osią dokumentu jest „scenariuszowa narada”, podczas której, pod okiem reżyserki oraz psycholożki, rodzi się opowieść o BARCE widzianej oczami jej podopiecznych.

ŚWIAT MIKOŁAJA KOPERNIKA – scenariusz i reżyseria – Robert Szaj i Bogumił Radajewski.

Dokumentalno - animowany serial łączący tradycję z nowoczesnością ukazuje wpływ Mikołaja Kopernika na dzisiejszy rozwój nauki, w tym rozwój technologii czy spektakularne misje kosmiczne. Dodatkową wartością jest udział w filmie światowej klasy naukowca, Artura Chmielewskiego.  Postaci stworzone przez jego ojca – Papcia Chmiela, Tytus, Romek i Atomek będą przewodnikami po świecie nauki i historii.

Wyniki 9 konkursu Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego
Autor: WMFF

Warmińsko - Mazurski Fundusz Filmowy

Samorząd Województwa dofinansowuje produkcje różnych gatunków filmowych realizowanych w regionie.

Od roku 2017 przeznaczono na ten cel ponad 6 milionów zł. Wsparcie finansowe otrzymało 47 filmów (17 fabularnych, 27 dokumentalnych, 3 animacje) .

- Dużą wagę przywiązujemy do produkcji dokumentalnych. Filmy te przybliżają, a czasami odkrywają historię naszej Małej Ojczyzny i jej osobliwości.To znakomita promocja regionu, naszych unikatowych lokacji i architektury. Środki zainwestowane w produkcję filmów pozostają u nas. Umowy Koprodukcyjne jakie zawieramy z Producentami nakładają na nich obowiązek wydatkowania w  regionie 150% przyznanej kwoty – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego. 

Nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach

W tej chwili filmy dofinansowane przez Warmińsko - Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 107 nagród, w tym nominacje do Oscara za film „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Warmińsko - Mazurski Fundusz Filmowy wspiera filmy, które związane są przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z naszym regionem.

W 2023 roku regionalne fundusze filmowe obchodziły 15-lecie swojej działalności

Dwanaście funkcjonujących obecnie funduszy znajduje się w strukturach wojewódzkich lub miejskich instytucji kultury na terenie całego kraju.