Znikoma inwazyjność, duża skuteczność

2025-04-15 9:18
Urządzenie do radiochirurgii ZAP-X
Autor: UWM

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie oficjalnie otwarto Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, w którym leczy się pacjentów urządzeniem do radiochirurgii ZAP-X.

Ultranowoczesne urządzenie do radiochirurgii ZAP-X

To jest unikatowy sprzęt, nie tylko w skali Polski, ale także Europy, a nawet całego świata. Pacjentom stwarza niesamowitą okazję bezinwazyjnego leczenia, co jest absolutnie wyjątkowe. Mam nadzieję, że będzie to dodatkową zachętą dla studentów do podjęcia studiów na kierunku lekarskim na naszej uczelni. Wyposażając Uniwersytecki Szpital Kliniczny w najlepiej wyszkolone kadry i najnowocześniejszy sprzęt, chcemy zachęcać młodych ludzi do studiowania medycyny w Olsztynie - mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. 

Dzięki posiadaniu ZAP-X Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie może pretendować do miana jednego z najważniejszych ośrodków medycznych w Polsce

U podstaw idei szpitali klinicznych jest to, aby świadczyć najbardziej innowacyjne terapie i dysponować możliwie najnowszym sprzętem. Mamy duże ambicje bycia jednym z wiodących ośrodków medycznych w Polsce, który nadaje ton współczesnej medycynie. Oprócz tego realizujemy misję edukacyjną, bo przecież na co dzień mają tutaj zajęcia studenci kierunku lekarskiego i innych zawodów medycznych –  mówił Dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UWM, dyrektor USK w Olsztynie.

Otwarcie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi
Autor: UWM

Znikoma inwazyjność, duża skuteczność

Chociaż teraz nastąpiło oficjalne otwarcie, to w Ośrodku Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przeprowadzono już ponad 20 zabiegów z wykorzystaniem mikroakceleratora ZAP-X.

 Pacjentką, która na zawsze zapisała się w historii ośrodka, była 84-letnia Teresa Faltynowska, mieszkanka Olsztyna. Jak wyjaśniał wówczas prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii UWM i szef Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, pani Teresa została zakwalifikowana do zabiegu z powodu nawrotu choroby nowotworowej.

– Guz pacjentki umiejscowił się w rejonie gardła górnego, czyli w trudnej do leczenia okolicy. Pacjentka przeszła radykalną radioterapię onkologiczną, po której doszło niestety do wznowy, która na szczęście ma charakter zlokalizowany. Ze względu na położenie tego guza jest on bardzo trudny do operacji. Pacjentka jest w pełni samodzielna, znajduje się w bardzo dobrej formie, ale ma 84 lata, w związku z czym zabieg chirurgiczny byłby dla niej śmiertelnym zagrożeniem. Po tym zabiegu pacjentka wyjdzie do domu o własnych siłach i będzie mogła normalnie funkcjonować – wyjaśniał w dniu zabiegu prof. Sergiusz Nawrocki.

Warto odnotować, że pani Teresa nadal ma się dobrze, o czym z satysfakcją i radością informowali podczas uroczystości medycy z zespołu wykonującego zabiegi z wykorzystaniem ZAP-X.

Otwarcie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi
Autor: UWM

Pacjentami, którzy najczęściej są kwalifikowani do tej metody leczenia, są ci, którzy cierpią na zmiany nowotworowe w obrębie głowy, szyi i twarzoczaszki

O kwalifikacji do zabiegu decyduje interdyscyplinarny zespół składający się z onkologa, radioterapeuty i chirurga. Najważniejszym wskazaniem są pojedyncze przerzuty do mózgu lub pierwotne guzy mózgu – łagodne, np. oponiaki, ale też złośliwe.

Szacuje się, że rocznie w Polsce przerzuty w mózgu ma 20 tys. pacjentów onkologicznych. ZAP-X może służyć również do leczenia zmian czynnościowych, czyli takich, które zaburzają funkcjonowanie organizmu, jak np. padaczka lekooporna, choroba Parkinsona, pląsawica czy neuralgia nerwu trójdzielnego, która występuje m.in. u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Skuteczność tych zabiegów zależy od choroby, ale z dostępnych obecnie technologii, ta charakteryzuje się najwyższą skutecznością przy największym bezpieczeństwie. Mówiąc inaczej: możemy zaoferować pacjentom największy komfort przy możliwie najlepszym efekcie medycznym. Leczenie jest nieinwazyjne, tzn. nie wymaga żadnej procedury, która przerywa ciągłość tkanek. Dzięki ZAP-X wykonujemy zabiegi, które normalnie przeprowadza neurochirurg na sali operacyjnej – tłumaczył prof. Sergiusz Nawrocki.

W Europie jest zaledwie kilka takich aparatów

W Polsce oprócz Olsztyna, ZAP-X znajduje się w szpitalu Copernicus w Gdańsku, ale jak na razie nie leczy się tam pacjentów.

Zatem obecność takiego sprzętu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym sytuuje go w czołówce wysokospecjalistycznych ośrodków w Polsce.  

 Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi
Autor: USK w Olsztynie

Finansowanie potrzebne od zaraz

Zespół prof. Sergiusza Nawrockiego stara się, aby zabiegi z wykorzystaniem mikroakceleratora ZAP-X znalazły się w koszyku świadczeń gwarantowanych i, co za tym idzie, aby były finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdyby tak się stało, w Olsztynie można byłoby leczyć nawet 250 pacjentów rocznie, a w przyszłości, po przeszkoleniu dodatkowej kadry medycznej, o wiele więcej.

Jesteśmy gotowi do świadczenia usług za pośrednictwem tego urządzenia. Czekamy na opublikowanie rozporządzenia ministra zdrowia w zakresie refundacji. Mam nadzieję, że ukaże się ono lada moment – informował prof. Bogdan Włodarczyk.

Z moich informacji wynika, że te starania znajdują się na ostatniej prostej, więc mam nadzieję, że dosłownie za kilka tygodni otrzymamy pozytywną decyzję i podpiszemy kontrakt z NFZ – dodał z kolei prof. Jerzy Przyborowski.

Koszt jednego zabiegu mikroakceleratorem ZAP-X to około 30 tys. złotych, a do tego dochodzą jeszcze wydatki związane m.in. z utrzymaniem aparatury. 

UWM