Zwolnienie lekarskie to nie urlop

2025-02-20 15:07
Zwolnienie lekarskie to nie urlop
Autor: pixabay

ZUS przeprowadził w 2024 roku blisko 484,4 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wyniki tych działań wykazały, że 36,6 tys. świadczeń zostało zakwestionowanych, co doprowadziło do cofnięcia świadczeń na łączną kwotę 52,95 mln zł.

Warmińsko-mazurskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2024 r. przeprowadziły ponad 13 tys. kontroli zwolnień lekarskich.

Na ich skutek 1274 osoby zostały pozbawione prawa do świadczeń (zasiłek został cofnięty lub osobę uznano za zdolną pracy) na łączną kwotę prawie 1,5 mln złotych.

- Zamiast odpoczywać i wracać do zdrowia, niektórzy ubezpieczeni podczas zwolnień lekarskich wyjeżdżają na wakacje, robią remonty, czy biorą udział w spotkaniach integracyjnych - mówi Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym niezdolność do pracy i uprawniającym do wypłaty wynagrodzenia/zasiłku chorobowego

Celem zwolnienia lekarskiego jest zabezpieczenie socjalne chorego, który poddając się leczeniu, ma doprowadzić do odzyskania zdolności do pracy.

Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby niezależnie od tego, czy lekarz leczący na zwolnieniu lekarskim wskazał, że „chory powinien leżeć” albo, że „chory może chodzić”, powinna powstrzymać się od wykonywania czynności sprzecznych z celem zwolnienia lekarskiego, w szczególności takich, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy.

Czas zwolnienia powinna wykorzystać na rekonwalescencję oraz powrót do zdrowia.

Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę

Uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zdarzają się jednak sytuacje, że podczas orzeczonej niezdolności do pracy (zwolnienie) pracownicy wyjeżdżają na wakacje, remontują domy lub wykonują inną pracę zarobkową.

WAŻNE!

Pamiętajmy, że zarówno przy kontroli orzekania jak i przy kontroli wykorzystywania, ZUS i pracodawca będą szukać chorego pod adresem widniejącym na zwolnieniu lekarskim.

Nie jest to adres zameldowania czy zamieszkania ale adres pobytu podczas orzeczonej niezdolności.

Dlatego przy każdym zwolnieniu musimy zwracać uwagę na adres który wstawił lekarz na zwolnieniu a w przypadku zmiany tego adresu (np. przenosimy się do mamy na okres choroby) musimy w ciągu 3 dni powiadomić o tym fakcie i pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.