Szczecin. Szlak najdłuższej pielgrzymki w Polsce wyznaczają krzyże

W tym roku pielgrzymi Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę wędrują po raz 40. Po raz pierwszy wyruszyli z katedry św. Jakuba 29 lipca 1985 roku. Wcześniej przybyła także grupa ze Świnoujścia, a przewodniczył jej obecny biskup - Henryk Wejman.
W swojej historii pielgrzymka ta zmieniła trasę. Pielgrzymi wyruszają także szybciej i znad morza z Pustkowa i Świnoujścia. W pierwszych latach pątnicy stawiali na szczecińskim szlaku krzyże. " postawiliśmy 15 krzyży przydrożnych, wymyśliliśmy tak na początku, by właśnie krzyże wyznaczały szlak do Częstochowy - powiedział Radiu Plus ks. Zdzisław Brzozowski pierwszy dyrektor pielgrzymki ze Szczecina. Pierwszy postawiono w Kunowie i nie obyło się za czasów PRL bez problemów. "Byliśmy obserwowani i fotografowani przez SB, w nocy w okolicy Derezdenka pielgrzymi całą noc pilnowali krzyża, bo otrzymaliśmy informację, że ktoś będzie chciał go zniszczyć" - dodał ks. Brzozowski. A dzień po przyjściu z pielgrzymki dyrektor musiał rozliczać się przed komunistyczną władzą z pielgrzymki. M.in. ze znaków "Solidarności" na koszulkach pątników.
Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest najdłuższa w Polsce. Trwa 20 dni. 13 sierpnia pątnicy dotrą do Częstochowy.