Aplikacja mobilna dla Warszawy i okolic

2017-07-11 9:55
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Metropolii Warszawskiej
Autor: Urząd Miasta

Miasto wyda 70 milionów na stworzenie pięciu aplikacji dla Warszawy i okolicznych gmin. Aplikacje będą działać w obszarach: dostępności przestrzeni publicznych, turystyki, transportu publicznego, parkowania i ochrony środowiska. Korzystanie z aplikacji będzie możliwe ze smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.

Aplikacje dla Warszawy i okolicznych gmin będą funkcjonować na pięciu przydatnych dla mieszkańców płaszczyznach. "Jeden obszar ma informować o czystym powietrzu, drugi pomoże znaleźć miejsce do parkowania, trzeci podpowie jak najszybciej przejechać komunikacją publiczną, czwarta ogarnie atrakcje turystyczne, zaś piąty to taki trochę urząd w pigułce" - zapowiada wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Mieszkańcy oraz turyści będą mieli łatwy dostęp do informacji w przestrzeni publicznej co znacznie wpłynie na podniesienie poziomu dostępności i jakości usług publicznych. Poruszanie się po terenie aglomeracji poprzez stworzenie systemu mikrolokalizacji to szczególne ułatwienie przygotowywane dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W ramach projektu zostaną zainstalowane nadajniki i sensory oraz stworzone mobilne aplikacje dostępne bezpłatnie dla wszystkich potencjalnych użytkowników. Pięć obszarów aplikacji to e-dostępność: tutaj system umożliwi zapoznanie się z katalogiem spraw, jakie można załatwić w danym urzędzie, nawigowanie wewnątrz budynków. Aplikacja mobilna będzie zawierała także moduł zdalnego pobierania numerka kolejkowego i informowania o tym, kiedy nastąpi kolej użytkownika. Dodatkowo aplikacja będzie połączona z bazami danych aktualności w gminie. Drugi obszar to e-turystyka, która zakłada stworzenie wspólnej bazy danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Opracowanie wygodnego narzędzia planowania podróży i poruszania się po terenie włączonym do aplikacji to obszar e-turystyki. Dzięki temu narzędziu zlokalizujemy użytkownika względem najbliższych przystanków. Aplikacja nie tylko nas pokieruje ale także poinformuje o czasie rzeczywistym oczekiwania na pojazd. Kolejnym punktem projektu jest e - parkowanie. Kierowcy dzięki aplikacji mobilnej znacznie łatwiej będą odnajdywać wolne miejsca parkingowe. Jakość powietrza wskaże nam aplikacja e-środowisko. Warszawa będzie liderem projektu ale swój udział, w jego realizacji zadeklarowały 24 gminy należące do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego: Czosnów, Góra Kalwaria, Halinów, Izabelin, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów. Projekt warty jest 70 mln zł dofinansuje w 80% Unia Europejska w ramach instrumentu wspierającego rozwój obszarów miejskich czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aplikacje mają działać do końca 2022 r.