Mazowsze z najwyższym przyrostem ludności w Polsce

W regionie od lat utrzymuje się dodatni wskaźnik urodzeń, jednak nie to sprawia, że przybywa mieszkańców. Dużą rolę odgrywa bowiem migracja. Ludzie przyjeżdżają tu, by szukać pracy. Średni wiek mieszkańca Mazowsza to obecnie 40 lat.
Największe migracje do Mazowsza napływają z Łodzi i z województwa łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Jak podkreśla prof. Józefina Hrynkiewicz - Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej - ludzie z wyżej wymienionych rejonów, przyjeżdżają na Mazowsze przede wszystkim aby podjąć tu pracę, której nie podejmują mieszkańcy Warszawy.
Średni wiek mieszkańca Mazowsza to obecnie 40 lat. Urząd Statystyczny w Warszawie ostrzega, że prognozy są niepokojące. Prognozuje się, że w roku 2050, połowa mieszkańców Mazowsza osiągnie wiek 50 lat, czyli proces starzenia się będzie się pogłębiał. W Polsce oprócz Mazowieckiego tylko trzy inne województwa mogą pochwalić się dodatnim przyrostem ludności: to Wielkopolska, Pomorze i Małopolska. Na Mazowszu przyrost jest najwyższy. Obecnie województwo mazowieckie liczy tylu mieszkańców (5,4 mln) co na przykład cała Norwegia czy Słowacja. Kobiety na Mazowszu żyją średnio 82 lata, a mężczyźni - tylko 74 lata. Teraz na 100 mężczyzn w regionie przypada 109 kobiet, za trzy dekady będzie 107. Wyzwaniem są choroby układu oddechowego - częstsza przyczyna zgonów na Mazowszu niż w reszcie kraju.