Można zwiedzić erem na Bielanach

2024-07-12 8:54
Można zwiedzić erem na Bielanach
Autor: Karol Regulski/Archidiecezja Warszawska, Archiwum prywatne

Jutro (13.07) będzie można pospacerować tam z przewodnikiem. Uczestnicy odwiedzą niedostępną na co dzień kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół. To wyjątkowe miejsce w dzielnicy.

Spacer rozpocznie się o 13:00 przed pokamedulskim kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przełom w poznawaniu historii tego miejsca nastąpił w lutym tego roku wraz z odkryciem w Muzeum Fotografii w Krakowie. Okazało się , że kolekcja Leona Barszczewskiego, oficera armii carskiej i badacza kultur Azji Środkowej, zawiera oprócz zdjęć wykonanych w Bucharze i Samarkandzie również fotografie z terenu Mazowsza, w tym i te z klasztoru kamedulskiego na Bielanach. Zdjęcia datowane na około 1900 rok ukazują najprawdopodobniej ostatnich zakonników, których władze rosyjskie usunęły z tego miejsca w 1904 roku, a także wnętrze eremu oraz od środka kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ŚwiętegoJózefa i Świętego Ambrożego.

Tegoroczne odkrycie to pretekst do rekonesansu w terenie wraz z przewodnikiem. Podczas dwóch wakacyjnych spacerów zobaczyć będzie można kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz z kapitularzem, zakrystią, skarbczykiem i podziemiami. Historia obecności kamedulskich mnichów sięga 1639 roku, kiedy król Władysław IV Waza dokonał pierwszej fundacji na rzecz powstania pustelni położonej na skraju dawnej Puszczy Mazowieckiej. Drewniany kościół oraz domki pustelnicze zostały wybudowane jako wotum za zwycięstwo w kampanii smoleńskiej. Z czasem drewniane domki zamieniano na murowane eremy. Równocześnie rozpoczęła się budowa murowanego kościoła, która zakończyła się w 1758 roku. Przez wiele lat kościołem zarządzali księża marianie, a po 1949 roku świątynia przeszła pod zarząd archidiecezji warszawskiej. W 1954 roku w obiektach przyklasztornych siedzibę znalazła Akademia Teologii Katolickiej, a od 1999 roku mieści się tam Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.