Pisklę kulona wykluło się w stołecznym ZOO

2025-04-23 8:45
Kulon
Autor: Ewa Jakowlew/Warszawskie ZOO/Facebook

To gatunek w Polsce wymarły. W naszym kraju ostatni lęg zanotowano w 1995 roku. Jest to zatem duży sukces warszawskiego ogrodu zoologicznego.

W stołecznym ZOO od połowy lat 90. żyje grupa hodowlana tych ptaków. Może to przyczynić się do odtworzenia krajowej populacji kulona w naturze. Od tygodnia para kulonów opiekuje się pisklęciem. Maluch rośnie szybko, ale jego upierzenie jest dla niego tak dobrym kamuflażem, że wielu zwiedzających ma problem z jego dostrzeżeniem. Kulon to ptak wielkości dużego gołębia. Ma smukłą sylwetkę na wysokich, żółtawych nogach. Charakterystyczne dla kulona są duże, żółte oczy przystosowane do widzenia w ciemności. Najaktywniejszy jest o zmierzchu i nocą.

Bardzo trudno go zauważyć. Gdy czuje się zagrożony, zastyga w bezruchu. Zrywa się do lotu dopiero spod nóg obserwatora. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje do nas w kwietniu i odlatuje od sierpnia o połowy października. Występuje w Europie poza północą i wschodem, w północnej części Afryki, a także w niektórych rejonach Azji. Ostatnie stanowiska kulona w Polsce były w dolinie Bugu i Narwi. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną.