Przybywa miejsc, gdzie można oddać elektroodpady

W kolejnych miejscach w stolicy pojawiły się nowe Miejskie Punkty Elektroodpadów. Docelowo ma być ich 55. Co można tam wyrzucić?
To specjalne pojemniki, w których mieszkańcy mogą zostawić drobne elektrośmieci: niedziałające telefony i ładowarki, zużyte żarówki, tonery, baterie, akumulatory i uszkodzoną drobną elektronikę. Do tej pory Miejskie Punkty Elektroodpadów funkcjonowały na terenie: Bemowa, Bielan i Woli. W ostatnim czasie pojawiły się też na Białołęce, Mokotowie, Pradze-Północ, w Rembertowie i Śródmieściu. To w sumie aż kilkadziesiąt nowych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Punkty znajdują się w ogólnodostępnych miejscach, między innymi w urzędach dzielnic, szkołach i przedszkolach, przy OSIR-ach czy placach zabaw.
Zakup Miejskich Punktów Elektroodpadów został sfinansowany w ramach projektu Unii Europejskiej Capital Cities – współpraca stolic w obszarze gospodarki odpadami niebezpiecznymi – Erywań, Warszawa, Tirana, w którym uczestniczy Biuro Gospodarki Odpadami. Projekt realizowany jest we współpracy z dzielnicami Warszawy. Miejskie Punkty Elektroodpadów to już kolejne rozwiązaniem usprawniające gospodarkę odpadami niebezpiecznymi na terenie stolicy. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mieszkańcy mogą oddać także w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Szansą na pozbycie się takich odpadów są również organizowane cyklicznie przez miasto akcje wymiany elektrośmieci na sadzonki. Podczas tegorocznych wydarzeń zebrano łącznie około 17 ton elektroodpadów – także tych wielogabarytowych.