Przystanki i kosze bez graffiti

2024-10-22 11:47
Przystanek WTP
Autor: fot. Robert Klonowski

Zarząd Oczyszczania Miasta usuwa sukcesywnie kolejne malunki. W tym roku zrobił to już 5 tysięcy razy. To w ramach akcji #stopbarzgołom.

ZOM dba o czystość 1400 wiat w stolicy przystankowych oraz obsługuje 40 procent ulicznych koszy, których jest w Warszawie aż 30 tysięcy. Pozostałymi pojemnikami na terenie stolicy zajmują się między innymi: urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Trenów Publicznych, Zarząd Zieleni i Lasy Miejskie.

Pseudograffiti jest wandalizmem. Negatywnie wpływa na estetykę przestrzeni publicznej, obniża także poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, co potwierdziło ostatnie badanie na ten temat, w którym co czwarta osoba wyraziła taką opinię. Do usuwania napisów ze śmietników ekipy porządkowe używają bezpiecznego dla środowiska preparatu, który rozpuszcza farbę. W kolejnym etapie malunek usuwany jest wodą pod ciśnieniem. Następnie, cała powierzchnia kosza zostaje wymyta – wraz z pokrywą. Czyszczony jest także chodnik wokół każdego kosza.

ZOM zajmuje się również usuwaniem pseudograffiti z wiat tramwajowych i autobusowych w mieście. To zadanie realizują całorocznie grupy tzw. szybkiego reagowania. Przystanki myte są za pomocą wody i specjalistycznych środków czyszczących.