Sześć jadłodajni i cztery noclegownie

2023-11-07 9:45
Autobus linii MPP
Autor: Magdalena Gierech/Eurozet

Tyle placówek będzie działało w tym sezonie jesienno-zimowym w Warszawie. To z myślą o osobach w kryzysie bezdomności. Gdzie będzie można otrzymać pomoc?

Na czas jesieni i zimy miasto dysponuje blisko 1,4 tys. miejscami schronienia. Ratusz zapewnia jednak, że osoby w kryzysie bezdomności mogą przez cały rok liczyć na pomoc Warszawy i organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. Dla trwałego wyjścia z bezdomności miasto przygotowało wsparcie mieszkaniowe - dysponuje obecnie prawie 100 mieszkaniami, zamierza docelowo mieć ich 200. Pomoc medyczną i wsparcie opiekuńcze zostanie niebawem rozszerzone o nowe miejsce pomocy przy ulicy Stawki.

Urząd zachęca do kontaktu ze strażą miejską pod numerem 986 lub policją - nr 997 i zgłaszania, że pomocy w kryzysie bezdomności potrzebuje osoba, która przebywa w przestrzeni publicznej. Strażnicy lub policjanci skontaktują się wtedy bezpośrednio z pracownikiem Warszawskiego Centrum Integracji "Integracyjna Warszawa". Pracownik ma informacje o wolnych miejscach noclegowych w chwili zgłoszenia, a po zapoznaniu się ze stanem zdrowia osoby potrzebującej wsparcia kieruje służby bezpośrednio do odpowiedniej placówki. Ratusz uruchomił też specjalny telefon koordynacyjny, który całodobowo działa przez cały rok. Za jego pośrednictwem informuje o wolnych miejscach w ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. Miasto od niedawana realizuje także program dla tych osób, które chcą przerwać ciąg alkoholowy.

W Warszawie działają noclegownie przy: Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i Myśliborskiej 53, z których może skorzystać każdy potrzebujący w godzinach od 18:00 do 8:00. W placówkach wydawane są również posiłki – ciepła kolacja i śniadanie. Przy noclegowniach przy Kupieckiej i Myśliborskiej działają także ogrzewalnie. Dodatkowo na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Działają tam także jadłodajnia i łaźnia. W mieście działa też 18 schronisk, z czego 7 z usługami opiekuńczymi, do których przyjęcie następuje po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym w Ośrodku Pomocy Społecznej. W schroniskach prowadzone są zajęcia wzmacniające aktywność społeczną, uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności, działają grupy wsparcia.

Punkt Pomocy Medycznej przy Wolskiej 172 na zlecenie miasta prowadzi Stowarzyszenie Jesteśmy Nadzieją. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 15:00. Oferuje pomoc lekarzy różnych specjalizacji, pomoc psychologa, zabiegi stomatologiczne, zabiegi pielęgniarskie, diagnostykę i badania laboratoryjne oraz możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym. Pralnię przy Grochowskiej 259A prowadzi z kolei Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat". Z jej usług nieodpłatnie mogą korzystać placówki dla osób bezdomnych posiadające umowę dotacyjną z miastem oraz osoby bezdomne indywidualnie na podstawie skierowania z OPS lub punktu poradnictwa.

Mobilny Punkt Poradnictwa zaś to miejski autobus dla osób w kryzysie bezdomności. Umożliwia on przemieszczanie się pomiędzy schroniskami, noclegowniami, jadłodajniami, ogrzewalniami, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Autobus MPP jeździ po mieście codziennie, również w niedziele i święta, dociera też do dworców kolejowych i wielu innych miejsc. Można w nim otrzymać ciepły napój i spotkać streetworkerów, którzy mają za zadanie rozpoznać sytuację osób w kryzysie bezdomności, wzmacniać ich motywację do podejmowania działań aktywizujących oraz kierować osoby wymagające pomocy do odpowiednich placówek lub instytucji.