Warszawa podsumowała 20 lat w Unii Europejskiej

Miasto zrealizowało dzięki unijnym funduszom ponad 800 projektów. To między innymi: rozbudowa metra i linii tramwajowych, zakup autobusów, modernizacja placówek medycznych czy parków. Stolica przez te lata otrzymała 18 miliardów 300 milionów złotych.
To w przeliczeniu daje 10 tysięcy złotych na jednego mieszkańca, a to jeden z najwyższych wyników nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Unijne wsparcie obejmuje jednak nie tylko Warszawę, ale też warszawską metropolię. Warszawa we współpracy z sąsiednimi gminami realizuje wspólnie projekty, takie jak: trasy rowerowe, parkingi P+R, e-usługi publiczne, edukację dzieci i młodzieży, miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.
Najpopularniejszą warszawską inwestycją wspieraną ze środków Funduszu Spójności jest budowa II linii metra. Oprócz niej dofinansowane są projekty rozbudowy sieci tras tramwajowych, ekologiczne autobusy, kolej metropolitalna oraz ważne trasy drogowe. Fundusze europejskie to także dofinansowanie poprawy stanu środowiska naturalnego w Warszawie, w tym wsparcie budowy i modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Inny projekt wspierany przez środki unijne to utrzymanie naturalnych ekosystemów na prawym brzegu Wisły, ale też dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zrealizowano efektowny projekt renowacji bulwarów wiślanych oraz przyciągający publiczność Multimedialny Park Fontann.
Z funduszy unijnych były też realizowane modernizacje scen warszawskich teatrów czy projekty skierowane do przedsiębiorców. Uzupełnieniem funduszy unijnych są środki z innych funduszy pomocowych Unii Europejskiej, które nakierowane są głównie na naukę, badania i rozwój, a także środki z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w ramach którego Norwegia, Islandia i Liechtenstein przekazują wkład na realizację projektów m.in. o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym. Dzięki tym środkom dokonano modernizacji kamienic na Starym Mieście, w których ma siedzibę Muzeum Warszawy, pozyskano wsparcie systemowe dla funkcjonowania stołecznych Domów Pomocy Społecznej czy przywrócono naturalne łąki nad brzegami Wisły.
Dzięki wsparciu środków europejskich realizowane są zarówno projekty ogólnomiejskie, jak i dzielnicowe: budowy żłobków, przedszkoli, szkół i rewitalizacja kamienic. To duże modernizacje ciągu ulic np. Marsa - Żołnierska czy przebudowa ul. Kondratowicza, ale także rozwój i uporządkowanie terenu Parku Pole Mokotowskie i utworzenie terenów zieleni i Parku Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego. Fundusze unijne pomagają także przebudowywać i modernizować przychodnie i szpitale, np. SOR w Szpitalu Czerniakowskim, przychodnia przy ul. Wiertniczej 81, budowane biblioteki.
W ramach perspektywy finansowej 2021-2027+ otwierają się nowe możliwości wspólnego pozyskania środków m.in. na zakup ekologicznego taboru autobusowego oraz poprawę efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych.
Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej - dziś (1.05) koncerty, tańce i teatry uliczne na Krakowskim Przedmieściu. A to tylko niektóre atrakcje. Na scenie przy Hotelu Bristol wystąpią muzycy z całej Europy. Roberto Ruggeri zaśpiewa najsłynniejsze włoskie szlagiery, Chris Schittulli francuskie, a celtycka mieszanka żywiołów Shannon wykona utwory z różnych zakątków świata. Wszystkie wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu będą między12:00 a 18:00. Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem. Od ulicy Królewskiej do Placu Zamkowego przejdzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów. Zaprezentują się także artyści ze Szkoły Musicalowej B&B, którzy zaproszą na warsztaty "Roztańczona Europa", czyli naukę podstaw polki, mazura, paso doble, zorby i wielu innych tańców.