Wspólny bilet ZTM-KM-WKD przez kolejne trzy lata

2025-04-02 10:35
Bilety WTP
Autor: Archiwum serwisu

Zarząd Transportu Miejskiego, Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa podpisały nową umowę. Obowiązywać będzie do końca marca 2028 roku. Wspólny bilet ma już 20 lat.

Dzięki niemu pasażerowie z biletem ZTM dobowym lub dłuższym, biletem seniora i dużej rodziny mogą jeździć pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w określonej strefie – bez konieczności kupowania dodatkowego biletu na pociąg. Dodatkowo bilety jednorazowe przesiadkowe i czasowe honorowane będą w pociągach KM obsługujących połączenia kolejowe z Lotniskiem Chopina wyłącznie na odcinku Warszawa Płudy – Warszawa Lotnisko Chopina. Z pociągów WKD można korzystać z kolei na obszarze ograniczonym stacjami Warszawa-Śródmieście WKD – Opacz. Wartość nowego porozumienia z Kolejami Mazowieckimi to ponad 828 milionów złotych, a z WKD – 66 milionów złotych.

Oferta wspólnego biletu ZTM-KM-WKD z Kolejami Mazowieckimi działa w aglomeracji warszawskiej już od 20 lat. Na początku współpraca obejmowała tylko jedną trasę, między Dworcem Wschodnim a Ursusem. W następnym roku można było z jednego biletu korzystać w całej Warszawie. W 2007 do porozumienia dołączyła Warszawska Kolej Dojazdowa, a stopniowo także podwarszawskie miejscowości, do których dojeżdżają Koleje Mazowieckie. W 2009 roku system objął wszystkie przystanki między Warszawą i odpowiednio: Pruszkowem, Płochocinem, Chotomowem, Nieporętem, Zagościńcem, Sulejówkiem (Miłosna), Śródborowem i Zalesiem Górnym. W ubiegłym roku w ramach wspólnego biletu z przejazdów koleją skorzystało ponad 41 milionów pasażerów.