250 mln zł na wsparcie polskich firm, które chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy

Udział polskich firm i polskiego biznesu na rynku ukraińskim to jest polska, gospodarcza racja stanu – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas konferencji z okazji podpisania umowy „Pożyczka na udział w Odbudowie Ukrainy”. Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał partnerów finansujących, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek dla polskich firm zainteresowanych uczestniczeniem w odbudowie Ukrainy. Budżet dla firm to 250 mln zł.
Pożyczka na udział w odbudowie Ukrainy
Solidarność w wymiarze humanitarnym i wojskowym musi za sobą pociągać solidarność w wymiarze gospodarczym. Dzisiaj mamy dowód praktycznego wcielania tego celu w życie. Po działaniach podejmowanych przez instytucje, które mam przyjemność nadzorować jak PAiH czy KUKE, które stwarzają przestrzeń polskim przedsiębiorcom do udziału w rynku ukraińskim, robimy dzisiaj kolejny bardzo ważny krok, czyli ułatwienie finansowania tej aktywności
- podkreślił podczas konferencji minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Partnerzy finansujący będą udzielać pożyczek z budżetu, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego na mocy umowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt kierowany jest do polskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani udziałem w odbudowie Ukrainy lub już biorą udział w tym procesie.
Polscy przedsiębiorcy zasługują na wsparcie, bo to oni budują polską gospodarkę. Bez silnej, dynamicznie rozwijającej się gospodarki, nie możemy mieć pewności bezpieczeństwa Polski. Bezpieczeństwo zależy od silnej gospodarki– dodał minister Krzysztof Paszyk.
Dziś podpisaliśmy umowy z trzema sprawdzonymi partnerami finansującymi, którzy będą udzielać pożyczek. To Bank Ochrony Środowiska, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych oraz konsorcjum Lubelskiej Fundacji Rozwoju i Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Nabory dla przedsiębiorców rozpoczną się w kwietniu - mówiła prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK.
Polecany artykuł:
Środki z pożyczki przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na realizację przedsięwzięć związanych z realizacją kontraktów na rzecz podmiotów z Ukrainy takich jak:
- organizacja transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostarczaniem towarów i usług dla ludności, materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów potrzebnych do realizacji projektów na Ukrainie,
- rozwój zasobów przedsiębiorstwa niezbędnych do udziału w inwestycjach związanych z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy (m.in. drogowej, kolejowej, energetycznej, sieci wodociągowej, budownictwa użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego),
- usługi przygotowania studiów wykonalności lub projektów inwestycyjnych na potrzeby inwestycji realizowanych na terenie Ukrainy,
- finansowanie działań firm z branży medycznej związanych z wytwarzaniem produktów medycznych, w szczególności protez i opatrunków medycznych, które będą dostarczane na Ukrainę.
- przedsięwzięcia związane z importem usług i produktów dostarczanych przez kontrahentów z Ukrainy,
- przedsięwzięcia związane z dostarczaniem towarów i usług do firm, które uczestniczą w odbudowie potencjału gospodarczego Ukrainy, bezpośrednio w celu realizacji tej działalności.
Źródło: gov.pl